Rosjanie ostrzeliwują i palą ukraińskie zboża!

Justyna
Newsy
17.07.2022 19:29
Rosjanie ostrzeliwują i palą ukraińskie zboża!

Ukraina nazywana często „spichlerzem świata", choć dostaje niezbędne wsparcie na polu bitwy, obecnie stoi w ogniu. Kraj dotychczas zajmował pozycję jednego z czołowych eksporterów zbóż.

Cios dla gospodarki

Wojna demoluje gospodarkę Ukrainy. Od początku inwazji import i eksport zmniejszyły się o ponad połowę, dług publiczny wzrósł ponad dwukrotnie, wpływy z podatków załamały się, a konsumpcja gwałtownie spadła - wyliczał Business Insider.

Ponadto kraj szykuje się na kolejny cios. W różnych jego częściach - w tym na obszarach z najżyźniejszymi glebami - coraz częściej pojawiają się kłęby dymu, a kombajny usiłują zebrać zboże, zanim zostanie doszczętnie spalone - podała stacja CNN.

Według ukraińskich władz Rosjanie celowo bombardują pola pociskami zapalającymi, by wywołać globalny kryzys żywnościowy.

Rosjanie niszczą pola każdego dnia

Pawło Serhienko, rolnik z obwodu zaporoskiego w południowo-wschodniej części Ukrainy, nad Dnieprem i Morzem Azowskim, powiedział CNN, że ma 3 tys. hektarów pól, ale uprawa prawie połowy tego obszaru jest obecnie zbyt niebezpieczna z powodu działań rosyjskiego wojska. W ostatnich dniach rolnik stracił już 30 hektarów pszenicy i 55 hektarów jęczmienia.

Dziennikarz Ihor Łucenko, deputowany Rady Najwyższej Ukrainy, w swoich mediach społecznościowych publikuje zdjęcia płonących pól. Jak poinformował, miejscowości w obwodzie donieckim są niemal nieustannie atakowane. Powiedział  w wywiadzie dla CNN:

„Byliśmy świadkami, jak Rosjanie wystrzeliwali amunicję zapalającą. Robią to każdego dnia”.

Ministerstwo Obrony Ukrainy podkreśliło natomiast:

„To nie ukraińska pszenica płonie, to płonie bezpieczeństwo żywnościowe świata”.

Straty trudne do oszacowania

Letnie żniwa dopiero się rozpoczynają, więc nie jest jeszcze możliwe oszacowanie ogólnych szkód spowodowanych przez pożary - podkreśla amerykańska telewizja.  Kolejny problem to brak odpowiedniego przechowywania - rosyjskie bombardowania zniszczyły dziesiątki silosów i niektóre terminale eksportowe. Jeden z największych w Mikołajowie, zanim został spalony w czerwcu, zawierał około 250 000 ton zboża.

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba ocenił w ubiegłym tygodniu, że Rosja stosuje „przemyślaną, cyniczną strategię", by zniszczyć ukraińskie rolnictwo. Rosyjska blokada ukraińskich portów już zniszczyła globalne łańcuchy dostaw żywności. Bombardowanie pól i infrastruktury rolniczej wraz z blokadą eksportu może mieć ogromne konsekwencje dla rynku światowego.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną