Skarbówka rozpoczyna kontrolę w miejscowościach turystycznych!

Katarzyna

Podatki

11.07.2022 21:59

Skarbówka rozpoczyna kontrolę w miejscowościach turystycznych!

Osoby, które prowadzą swoją firmę w miejscowościach turystycznych, powinni baczniej przyglądać się klientom. Wszystko dlatego, że urzędy skarbowe będą przeprowadzać w takich miejscach kontrole.

Czas wakacji i wyjazdów 

Zaczął się sezon wakacyjny, a więc ruszają urlopy, wyjazdy i zyski dla przedsiębiorców prowadzących biznesu w miejscowościach turystycznych. Muszą oni jednak być czujni, ponieważ skarbówka ma zamiar przeprowadzić w tym roku wzmożone kontrole. Na celowniku na pewno znajdzie się to, czy przedsiębiorcy używają kas fiskalnych i czy wydają klientom paragony.

Zdjęcie Skarbówka rozpoczyna kontrolę w miejscowościach turystycznych! #1

Ewidencjonowanie na kasie fiskalnej 

Skarbówka w tym roku interesuje się, czy wszystkie przychody są nabijane na kasę fiskalną, a co za ty idzie, czy klientom wydawane są paragony. Kontrolerzy mają dokonywać kontroli w dwuosobowych grupach i mogą do celów dowodowych używać miniaturowych kamer, które zarejestrują ewentualne nieprawidłowości. Okazuje się również, że kontrolerzy otrzymali nieoficjalne zalecenie, aby wystawione mandaty opiewały na kwotę nie niższą niż 1000 zł. Co więcej, mają oni dokonać co najmniej 12 sytuacji sprawdzających w danym dniu.

Łamanie prawa 

Miejscowości turystyczne to miejsca, gdzie kontrolerzy mogą mieć prawdziwe „żniwo”. Tym bardziej w sezonie turystycznym, gdzie jest wielu klientów i może wtedy dojść do łamania prawa. Niezewidencjonowanie sprzedaży na kasie fiskalnej, to dla przedsiębiorcy „czysty” zyska, a dla urzędu skarbowego stara, ponieważ nie będzie od tych przychodów odprowadzonego podatku.

Zdjęcie Skarbówka rozpoczyna kontrolę w miejscowościach turystycznych! #2

Kontrole od lipca do końca sierpnia

Według portalu prawo.pl kontrole ruszyły już 4 lipca i mają potrwać aż do 28 sierpnia. Mają one na celu walkę z szarą strefą poprzez sprawdzanie, czy przedsiębiorcy cały swój przychód nabijają na kasę fiskalną i wydają paragony klientom. Kontrolerzy poprzez nabycie sprawdzające są w stanie wychwycić łamanie prawa w tej sytuacji. Kontroler bowiem udaje klienta, który chce zakupić dany towar. Jeśli nie zostanie wydany mu paragon fiskalny po dokonaniu transakcji, to jest to dowód na łamanie prawa przez przedsiębiorcę. Dopiero po zakupie towaru klient przedstawia się, że jest pracownikiem urzędu skarbowego i wystawia mandat takiemu przedsiębiorcy.

Nagranie z kamerki 

Kontrolerzy mogą użyć w tym celu miniaturowej kamerki, która nagrywa całe zdarzenie. Nagranie może być więc dowodem na złamanie prawa przez przedsiębiorcę lub na niekompetentne przeprowadzenie kontroli przez pracownika urzędu, który w tym wypadku mógł np. przekroczyć swoje uprawnienia. Najczęściej kontrolerzy będą odwiedzać miejsca, gdzie turyście zastawiają najwięcej pieniędzy, czyli w hotelach, restauracjach czy wypożyczalniach sprzętu.