Rada Ministrów, 5 lipca 2022 r., przyjęła projekt nowelizacji ustawy 10hH o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, wprowadzając nowe zasady ich funkcjonowania. Zgodnie z nowelizacją odległość elektrowni od budynków mieszkalnych ma wynosić minimum 500 metrów. Co jeszcze się zmieni?
Rząd przyjął projekt nowelizacji „ustawy wiatrakowej”
Do tej pory zgodnie z zasadą 10H, turbiny wiatrowe nie mogły powstawać w odległości równej dziesięciokrotności całkowitej wysokości elektrowni wiatrowej do zabudowy mieszkaniowej.
Eksperci byli jednogłośni: takie rozwiązanie skutecznie blokowało rozwój energetyki wiatrowej, hamując 99% inwestycji w Polsce.
5 lipca 2022 roku Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy 10H o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Zgodnie z nią wiatraki staną minimum 500 metrów od budynków mieszkalnych. Na co wpłynie wprowadzenie nowych rozwiązań?
Nowe zasady dla budowy farm wiatrowych
Jak podano w rządowym komunikacie:
„Zgodnie z nowymi przepisami Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) będzie mógł określać inną, niż wyznaczona przez regułę 10H, odległość elektrowni wiatrowej od budynku mieszkalnego, biorąc pod uwagę zasięg oddziaływań elektrowni wiatrowej jednak z zachowaniem bezwzględnej minimalnej odległości wynoszącej 500 metrów.”
To nie wszystko. Zgodnie z nowelizacją lokalne społeczności będą mogły zdecydować o zasadach stawiania nowych inwestycji w zakresie elektrowni wiatrowych. To będzie dotyczyć też dalszego rozwoju budownictwa mieszkalnego w sąsiedztwie tych elektrowni.
Ponadto inwestorzy zostaną zobowiązani do wykorzystania najnowszych technologii, co zapewni maksymalne bezpieczeństwo eksploatacji farm, a jednocześnie zminimalizuje oddziaływanie elektrowni na środowisko.
Nowelizacja ustawy to krok w dobrą stronę
Projekt nowelizacji ustawy dotyczącej elektrowni wiatrowych był długo wyczekiwany przez branżę wiatrakową, spółki energetyczne i samorządy. Według Ministerstwo Klimatu i Środowiska ta ustawa stanowi kompromis pomiędzy możliwością rozwoju energetyki wiatrowej, potrzebami lokalnych społeczności, a ochroną środowiska.
Główne cele nowelizacji ustawy
Ministerstwo jako główne cele nowelizacji wskazuje rozwój lądowej energetyki wiatrowej, co wpłynie na spadek cen energii i zwiększy poziom inwestycji w kraju- wykorzystanie pełnego potencjału wiatru to niższy koszt transformacji energetycznej.
Przyczyni się to do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski, ponieważ wprowadzenie tych rozwiązań umożliwi powstanie nowych instalacji wiatrowych o łącznej mocy 6-10 GW.
To także ułatwi rozwój zabudowy mieszkaniowej, szczególnie na terenach wiejskich, gdzie stoją już elektrownie. Gminy, w których już powstały elektrownie, mogą rozbudowywać infrastrukturę mieszkalną do 500 metrów od farmy wiatrowej.
Nowelizacja zwiększy też poziom bezpieczeństwa i zapewni kontynuację ochrony społeczności lokalnych przed wpływem elektrowni wiatrowych.