Koniec z naklejkami rejestracyjnymi na samochodach!

Ewelina

Prawo

30.06.2022 11:18

Koniec z naklejkami rejestracyjnymi na samochodach!

Naklejki rejestracyjne wprowadzone zostały w 2002 roku i obowiązują każdego kierowcę. Za ich brak grozi grzywna nawet do 3000 zł. Wiele wskazuje na to, że już niebawem obowiązek posiadania naklejki rejestracyjne zostanie wzniesiony! 

Naklejki rejestracyjne

W 2002 roku wprowadzony został obowiązek posiadania naklejek rejestracyjnych, nalepionych na przednią szybę samochodu. Miały one pełnić rolę dodatkowej, trzeciej tablicy rejestracyjnej, co pomocne miało być w zidentyfikowaniu pojazdy w przypadku zasłonięcia bądź zgubienia tablic. 

Pomysł obowiązku posiadania naklejki rejestracyjnej okazał się bardziej problematyczny niż jak go nie było. Problem pojawiał się w momencie stłuczenia szyby. Po jej wymianie należało wyrobić duplikat naklejki rejestracyjnej, co wiązało się z dość długim oczekiwaniem. 

Jazda samochodem bez naklejki rejestracyjnej wiąże się z ogromnym ryzykiem, gdyż w przypadku wykrycia tego przez policję. Zgodnie z nową kwalifikacja wykroczenia dokonana przez taryfikator mandatów, właściciel auta może zostać obciążony karą w wysokości, nawet do 3000 tysięcy złotych oraz także zabrany mu zostanie dowód rejestracyjny

Zdjęcie Koniec z naklejkami rejestracyjnym na samochodach! #1

Od kiedy koniec z naklejkami rejestracyjnymi?

W związku z tym, mamy dobrą wiadomość dla właścicieli aut. Jak się okazuje od 4 września 2022 roku wydział komunikacji nie będzie już wydawał naklejek rejestracyjnych. Co oznacza, że obowiązek posiadania nalepki kontrolnej zostanie wzniesiony. Dotyczyć to będzie nie tylko właścicieli pojazdów, którzy zarejestrują swoje auto po 4 września, ale wszystkich właścicieli pojazdów. W praktyce oznacza to, że będzie można pozbyć się naklejek rejestracyjnych z przednich szyb swoich samochodów. 

Dodatkowym plusem zniesienia obowiązku nalepek kontrolnych jest niższy koszt rejestracji samochodu. Po 4 września 2022 roku kierowca zapłaci mniej o 19,00 zł ( 18,50 zł to koszt naklejki rejestracyjnej oraz 0,50 zł to opłata ewidencyjna). 

Koniec karty pojazdu

Ponadto od 4 września 2022 zlikwidowana zostanie także karta pojazdu. Od tej pory karty nie zostaną wydawane dla nowych i sprowadzanych aut, a stare karty przestaną mieć znaczenie. Koniec karty pojazdu także wiąże się z niższymi opłatami rejestracyjnymi. W tym wypadku opłata pomniejszy się o 75,00 zł za wydanie karty pojazdy oraz 0,50 zł za opłatę ewidencyjną