Lifestyle

Niedługo będziemy mogli jeździć bez dowodu rejestracyjnego i OC! Dowiedz się więcej

Krzysztof

May 15, 2018, 9:07 a.m.

Niedługo będziemy mogli jeździć bez dowodu rejestracyjnego i OC! Dowiedz się więcej

Niedługo będziemy mogli jeździć bez dowodu rejestracyjnego i OC! Dowiedz się więcej

Od 4 czerwca będzie można poruszać się pojazdem nie posiadając przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu potwierdzającego zawarcie składki OC. Dlaczego?

Zdjęcie Niedługo będziemy mogli jeździć bez dowodu rejestracyjnego i OC! Dowiedz się więcej #1

Jak większość dokumentów w dzisiejszych czasach, tak i dowód rejestracyjny i OC łatwo będzie można sprawdzić w bazie danych. Po zatrzymaniu przez policję nie będziemy musieli okazać tych dokumentów ponieważ funkcjonariusze sprawdzą ich aktualność w systemie CEPiK 2.0. Po wpisaniu danych kierowcy funkcjonariusz dowie się, czy dowód rejestracyjny nie został zatrzymany. Po zatrzymaniu dowodu kierowca otrzyma pokwitowanie o wpisie do rejestru. Kiedy dokumenty zostaną zwrócone wpis zostanie z rejestru usunięty. Do systemy CEPiK będą trafiać również informacje o kasacji pojazdu – bezpośrednio ze stacji demontażu.

Ustawę przyjęto 9 maja. Za przejściem ustawy głosowało 255 posłów. 153 posłów było przeciwko, a 26 wstrzymało się od głosu.

Dowód rejestracyjny jednak nie okazuje się całkiem zbędny. Będziemy musieli okazać go w formie papierowej np. podczas badań technicznych.

#Prawo jazdy – zmiany w czerwcu

Zdjęcie Niedługo będziemy mogli jeździć bez dowodu rejestracyjnego i OC! Dowiedz się więcej #2

4 czerwca wejdą w życie również zmiany dotyczące egzaminu na prawo jazdy. Osoby, które odbiorą dokument po 4 czerwca będą objęte następującymi zmianami:

--Dwuletni okres próbny

--Dodatkowe limity prędkości przez 8 miesięcy (do 80 km/h poza obszarem zabudowanym, do 100 km/h na autostradzie oraz drogach ekspresowych dwujezdniowych, do 50 km/h na obszarze zabudowanym)

--Zakaz podejmowania pracy jako kierowa przez okres 8 miesięcy

--Zielony listek przez 8 miesięcy

--Możliwość przedłużenia okresu próbnego przez starostę