Koniec z bezterminowym prawem jazdy?! Na kierowców czekają zmiany.

Ewelina
Newsy
09.10.2021 9:35
Koniec z bezterminowym prawem jazdy?! Na kierowców czekają zmiany.

Szykują się zmiany w przepisach dotyczących prawa jazdy. Nie chodzi tylko o dokument, ale o nasze uprawnienia. Bezterminowe dotąd prawo jazdy należy będzie wymienić.

Wszystko za sprawą Unii Europejskiej, która zabrała się za temat uprawnień. 

Prawo jazdy będzie zależało od naszego stanu zdrowia.

Koniec z bezterminowym prawem jazdy

Zmiany wejdą w życie za sprawą nowelizacji ustawy. Ustawodawcy znaleźli sposób, aby doprowadzić do wymiany prawa jazdy, mimo że dokument posiada datę ważności.

Wymiana dokumentu

Kierowcy, którzy do tej pory posiadali bezterminowe prawo jazdy, będą taki dokument musieli wymienić. Dotyczyć będzie to wszystkich, bez wyjątków. Nowy dokument obowiązywał będzie na 15 lat. Zmiany zaplanowane są na daleką przyszłość. Będą jednak nieuniknione. 

Rozpoczęcie procesu wymiany praw jazdy Polaków zaplanowane jest na rok 2028. Wymiana ostatecznie zakończyć ma się w 2033 roku.

Jakie czekają na nasz koszty?

Koszt, jaki poniesiemy to około 100 zł. Dodatkowo może być potrzebna wizyta lekarska, która wyniesie nas ok 200 zł.

Czy trzeba będzie ponownie zdawać egzamin?

Dobrą wiadomością jest to, że nasze uprawnienia do prowadzenia pojazdów pozostaną nadal bezterminowe.

Nie wpłynie na to wymiana dokumentu ani okres ważności dokumentu.

Nie trzeba będzie zdawać egzaminów ponownie.

Zmiana dokumentu prawa jazdy nie może więc wpływać na ważność posiadanych przez nas uprawnień.

Dlaczego prawo jazdy nie może być bezterminowe?

Bezterminowe prawa jazdy były wydawane do 2013 roku. Od tamtego czasu ważność dokumentu jest ograniczona. Zazwyczaj jest to 15 lat. Bywa, że z powodu pogarszającego się stanu zdrowia ważność taka może ulec skróceniu.

Unia Europejska chce, aby prawo jazdy uzależnione było od stanu zdrowia danej osoby. Zmiana ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa.

Europejska Rada Bezpieczeństwa w Transporcie zauważa również, że niektóre kraje niewiele wiedzą w tej kwestii. Chodzi dokładnie o wpływ czynników zdrowotnych na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Czynniki zdrowotne warunkujące posiadanie prawa jazdy to obecnie m.in. niepełnosprawność ruchowa, choroba oczu i układu krążenia, schorzenia neurologiczne, problemu z używkami czy epilepsja.

Po co te zmiany?

Wprowadzane zmiany mają również ułatwiać pracę policji. Funkcjonariusze alarmowali o problemach z identyfikacją osób posługujących się dokumentem.

Chodzi dokładnie o zdjęcie właściciela na prawie jazdy. Dokument często nabywały osoby mające 18 lat. Posługują się nim do dziś, będąc już w dojrzałym wieku. Wizerunek osób kontrolowanych utrudnia policji weryfikację i kontrolę.