Afrykańskie kleszcze w Polsce! Czym grozi ukąszenie?

Afrykańskie kleszcze w Polsce! Czym grozi ukąszenie?

Specjaliści donoszą, że do Europy przedostały się Afrykańskie kleszcze. Są o wiele niebezpieczniejsze od tych, które spotykamy u nas obecnie. Owady te przenoszą groźne wirusy, a ich rozmiar jest nawet 5 razy większy w porównaniu ze zwykłym kleszczem.

Zdjęcie Afrykańskie kleszcze w Polsce! Czym grozi ukąszenie? #1

Ich obecność odnotowano już w kilku krajach Europy, niedługo mogą dotrzeć też do Polski. Kleszcze przedostały się z Afryki razem z ptakami wędrownymi, które zimują w ciepłych krajach. Co wpłynęło na ten fakt? Duży wpływ ma ocieplenie klimatu. Upały, które coraz częściej występują w Europie, sprawiają, że owadom jest się łatwo u nas zadomowić.

Skąd wiedzieć, czy napotkany owad pochodzi z Afryki?

Przede wszystkim rozpoznamy je po rozmiarze - ich długość dochodzi nawet do 2 cm. Drugą cechą rozpoznawczą będą podłużne pasy znajdujące się na odnóżach.

Czym grozi ukąszenie?

Zgodnie z wypowiedziami naukowców, Afrykańskie kleszcze roznoszą wirusy gorączki krwotocznej krymsko-kongijskiej oraz riketsji – ostrej choroby gorączkowej. Ukąszenie człowieka przez tego rodzaju kleszcza może powodować też porażenie kleszczowe, które objawią się wymiotami, bólami głowy, złym samopoczuciem – a w konsekwencji prowadzić nawet do śmierci!

Zdjęcie Afrykańskie kleszcze w Polsce! Czym grozi ukąszenie? #2

Jak się bronić?

Przed wyjściem do lasu warto użyć preparatu odstraszającego kleszcze, a po powrocie obejrzeć dokładnie ciało. Najlepiej jeśli pomoże nam w tym inna osoba, gdyż sami nie jesteśmy w stanie sprawdzić wszystkich części ciała. Przed udaniem się na spacer warto także, zwrócić uwagę na swój ubiór. Im więcej powierzchni zakryjemy tym mniejsze ryzyko ukąszenia.

Co zrobić po ukąszeniu?

Należy jak najszybciej usunąć kleszcza. Robimy to za pomocą pęsety, chwytając owada jak najbliżej skóry i ciągnąć ze stałą siłą wzdłuż osi wkłucia. Po wyjęciu kleszcza należy przemyć miejsce ukąszenia środkiem odkażającym i dokładnie umyć ręce. Jeśli wystąpiły u nas wcześniej wymienione objawy, jest duża szansa, że miną one po wyjęciu owada z ciała. Jeśli objawy nie ustępują, bądź w miejscu ukąszenia pojawi się rumień, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Pamiętajmy o tym, że rumień może pojawić się nawet w przeciągu 7 do 10 dni po ukąszeniu.

Agnieszka

true

Polecane