Lista sparaliżowanych lotnisk

Agnieszka

Newsy

23.06.2022 11:16

Lista sparaliżowanych lotnisk

Na wielu europejskich lotniskach obecnie panuje ogromny chaos. Wpływ mają na to przede wszystkim strajki pracowników, braki kadrowe oraz tysiące pasażerów. Skutkiem tego są ogromne kolejki na lotniskach oraz wiele opóźnionych, a nawet odwołanych lotów. Gdzie jest najgorzej?

Problemy i opóźnienia na europejskich lotniskach trwają od czerwca. Z tygodnia na tydzień jest jednak coraz gorzej, ponieważ strajki nie przynoszą oczekiwanych przez pracowników skutków. Tak jest na przykład w Polsce, gdzie kontrolerzy lotów już zapowiedzieli, że “wakacji nie będzie”. 

Problem jednak jest szerszy. Agencja Reuters opublikowała w związku z tym listę lotnisk, które mają największe problemy. 

Zdjęcie Lista sparaliżowanych lotnisk #1

Amsterdam – Schiphol

Na tym lotnisku paraliż trwa już od kilku tygodni. Na porcie lotniczym w Amsterdamie brakuje pracowników, a jednocześnie mierzy się ono także z ogromnym popytem. Około 16 proc. rejsów na Schiphol zostanie odwołanych. 

Bruksela – Zaventem

 20 czerwca na lotnisku Zaventem miał miejsce strajk pracowników ochrony. Doprowadziło to do poważnych problemów z organizacją. Dzisiaj natomiast rozpoczął się strajk pilotów i personelu pokładowego linii lotniczych Brussels Airlines oraz Ryanair. 60 procent lotów zostało odwołanych.

Londyn – Gatwick, Heathrow

Na tym lotnisku panują poważne braki kadrowe. Co więcej, pracownicy lotniska pomimo stawiania przed nimi dużych wymagań, zarabiają mniej niż pracownicy obsługujący kasy w sklepach.

Paryż – lotnisko Charlesa de Gaulle'a

9 czerwca odbył się tam strajk ostrzegawczy. Pracownicy portu lotniczego domagali się 300 euro podwyżki miesięcznie. Kolejny strajk zaplanowany jest na kolejną sobotę – 2 lipca 2022 r.

Madryt – Barajas

Na lotnisku Barajas w Madrycie na swoje samoloty spóźniło się 15 tys. pasażerów. Powodem jest brak personelu. Będzie jednak jeszcze gorzej. Pracownicy będą strajkować w dniach 1-3, 15-17 i 29-31 lipca w całym kraju. Domagają się wyższych płac. 

Co więcej, strajkować będą pracownicy linii Ryanair, a to wpłynie na wiele innych krajów. Jak podaje portal Fly4free, strajki odbędą się w:

  • Belgia - od 24 do 26 czerwca; 
  • Francja - 25 i 26 czerwca; 
  • Hiszpania - od 24 do 26 czerwca i od 30 czerwca do 2 lipca; 
  • Portugalia - od 24 do 26 czerwca; 
  • Włochy - 25 czerwca.