Kontrolerzy lotów ostrzegają: “Wakacji nie będzie”!

Agnieszka

Newsy

21.06.2022 9:50

Kontrolerzy lotów ostrzegają: “Wakacji nie będzie”!

Kontrolerzy lotów w całej Europie protestują. Poważne problemy z funkcjonowaniem lotnisk możemy obserwować na bieżąco na przykład w Amsterdamie, wielu miastach Wielkiej Brytanii czy w Brukseli. Niestety w Polsce sytuacja wcale nie wygląda lepiej. Polscy kontrolerzy lotów zapowiadają paraliż polskiego nieba. Od porozumienia związkowców z zarządem jest bowiem coraz dalej. 

“Wakacji nie będzie”

Konflikt pracowników kontroli lotu z zarządem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) trwa w najlepsze. Obecnie, do 10 lipca, zawarto rozejm. Oznacza to, że do 10 lipca możemy być spokojni o funkcjonowanie polskich lotnisk.

Okazuje się jednak, że konflikt znów się zaostrza. Takiego zdania jest pełnomocniczka Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZKRL), która w rozmowie z Money.pl stwierdziła, że:

Niestety PAŻP wycofuje się z porozumień. Wakacji nie będzie – poinformowała Money.pl Anna Garwolińska. 

PAŻP odrzuciło ważne dla związkowców postulaty?

Jak donosi “Puls Biznesu”, PAŻP odrzuciło sześć postulatów wystosowanych przez pracowników kontroli ruchu lotniczego. W związku z tym można spodziewać się, że do porozumienia jednak nie dojdzie. Mowa o takich kwestiach jak:

  • Wyrównanie w 2025 roku pensji kontrolerów do wysokości inflacji z 2022 roku.
  • Przenoszenie pracowników, którzy łamią procedury PAŻP, na inne stanowiska.
  • Zniesienie jednoosobowej pracy na wieżach.
  • Umożliwienie kontrolerom po 57 roku życia zmiany stanowiska.

PAŻP twierdzi, że nie wycofał się z obietnic

Rzeczniczka PAŻP Rusłana Krzemińska twierdzi jednak, że konsultacje nadal trwają i zarząd nie wycofał się z żadne z punktów.

Co więcej, PAŻP wydało oficjalne oświadczenie, w którym czytamy:

PAŻP nie wycofuje się z porozumień, nie miała i wciąż nie ma takiego zamiaru. Dotąd sądziliśmy, że także ZZKRL jest zainteresowany wdrażaniem ustaleń negocjacyjnych a nie podgrzewaniem nastrojów opinii publicznej - podkreślono w oświadczeniu.

Z tego właśnie powodu niepokojący wydaje się ton stanowiska Pani Garwolińskiej przytoczonego przez money.pl. Stwierdzenie: 'Wakacji nie będzie' trudno zinterpretować inaczej niż jako próbę zaognienia sytuacji uprzednio ustabilizowanej w toku długotrwałych, żmudnych negocjacji między Kierownictwem PAŻP a ZZKRL - czytamy dalej.