Najlepszy, naturalny oprysk na stonkę! Zrób to sama!

Patrycja
Ogród
13.06.2022 10:37
Najlepszy, naturalny oprysk na stonkę! Zrób to sama!

Stonka ziemniaczana to główny i najgroźniejszy szkodnik dla upraw ziemniaków. Najlepsze preparaty, które pomogą nam się jej pozbyć to te ekologiczne, które są bezpieczne dla rośliny, ale także nie stanowią zagrożenia dla człowieka, pszczół i innych zwierząt. To dlatego ta naturalna metoda cieszy się taką popularnością.

 

Stonka ziemniaczana to szkodnik, który żeruje na uprawach ziemniaków. Niezależnie od pogody stonka ziemniaczana powoduje straty plony na wysokości nawet 28%. Działania profilaktyczne pozwalają jednak zdecydowanie zmniejszyć jej występowanie. W uprawach ekologicznych często stosuje się mechaniczną metodę jaką jest ręczny zbiór stonki. Metoda ta jest jednak dość uciążliwa i nie zawsze skuteczna, ponieważ często pomijane są  larwy, które powodują największe zniszczenia. Znacznie skuteczniejsze i wygodniejsze są metody biologiczne. Jedną z nich  są wyciągi roślinne oparte na naturalnych składnikach, które możemy przygotować samodzielnie.

Zdjęcie Najlepszy, naturalny oprysk na stonkę! Zrób to sama! #1

Stonka ziemniaczana zaczyna żerować już wczesną wiosną, gdy tylko temperatura wzrasta powyżej 15 stopni. Rzadko udaje się uniknąć zainfekowania upraw, ale możemy zdecydowanie ograniczyć możliwość pojawienia się owadów. A jeśli te już są, to szybka reakcja pozwoli nam zredukować ich  liczbę, a tym samym ilość składanych przez samice jaj.

Naturalny oprysk

Zmniejszenie szkodliwości żerowania stonki ziemniaczanej uzyskamy dzięki naturalnemu opryskowi. Preparat do profilaktycznego opryskiwania roślin zrobimy sami. Jest nim gnojówka z pokrzywy.

Składniki

  • 1kg świeżych pociętych pokrzyw
  • 10 litrów deszczówki
  • Plastikowe wiadro
Zdjęcie Najlepszy, naturalny oprysk na stonkę! Zrób to sama! #2

Przygotowanie

Na dnie wiadra układamy pocięte na mniejsze części młode pokrzywy. Całość zalewamy odstaną wodą, najlepiej deszczówką. Wiadro lub plastikowy pojemnik przykrywamy gazą lub siatką, tak by fermentacja zachodziła z udziałem tlenu. Całość kładziemy w lekko zacienionym miejscu do fermentowania na minimum 5 dni, do nawet dwóch tygodni. Każdego dnia mieszamy roztwór, sprawdzając, czy zmienia swój kolor. Kiedy z powierzchni wody zniknie piana, a gnojówka przybierze lekko brunatną barwę znaczy, że nasz oprysk jest gotowy.

Stosowanie

Odpowiedni oprysk stworzymy, rozcieńczając przygotowaną gnojówkę z wodą w stosunku 1:10.

Inne naturalne metody

Wśród innych naturalnych metod stosowanych w celu pozbycia się stonki ziemniaczanej wymienia się wyciąg z wrotyczu i złocieńca dalmatyńskiego. Na mniejszą skalę stosuje się także oleje parafinowe, sole potasowe i szare mydło.

Ciekawostka

Naturalnym i ekologicznym preparatem na pozbycie się stonki z ziemniaków jest musztarda. Musztarda ma specyficzny zapach, którego stonka nie akceptuje. Rośliny potraktowane środkiem z dodatkiem odrobiny musztardy staja się dla stonki niejadalne.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną