Pompa ciepła do starego domu. Czy to się opłaca? Czy można otrzymać na to dofinansowanie?

Katarzyna

Dom

08.06.2022 21:04

Pompa ciepła do starego domu. Czy to się opłaca? Czy można otrzymać na to dofinansowanie?

Wiele osób decyduje się na zakup pompy ciepła, jako ekologicznego sposobu ogrzewania domu. Czy warto? Podpowiadamy!

Ekologia i ochrona środowiska 

Dziś coraz więcej osób decyduje się na ekologiczne sposoby ogrzewania domu. Panele solarne czy pompa ciepła to teraz najpopularniejsze zamienniki pieców grzewczych. Ceny węgla czy pelletu idą coraz bardziej w górę, a więc ludzie szukają tańszych alternatyw ogrzewania domu. Rząd również namawia do ochrony środowiska i rezygnowania z tzw. kopciuchów poprzez oferowanie różnych dofinansowań.

Pompa ciepła 

Na początek należy rozeznać się, jak działa pompa ciepła powietrzna a jak gruntowa, ponieważ jest to ważne w późniejszym jej zastosowaniu i przeznaczeniu. Warto również sprawdzić jak budynek wygląda pod względem termomodernizacji, czyli co jest w nim zrobione, aby zapobiec uciekaniu ciepła z budynku. Pompa ciepła to maszyna, która nie potrzebuje zewnętrznego zasilania jak np. węgiel do wytworzenia energii. Jeśli chcemy podjąć się termomodernizacji w naszym starym domu i zmienić sposób ogrzewania na pompę ciepła, to nie ma przeszkód, aby tego nie zrobić.

Zdjęcie Pompa ciepła do starego domu. Czy to się opłaca? Czy można otrzymać na to dofinansowanie? #1

Pompa powietrzna a gruntowa 

Pompa powietrzna działa w odwrotny sposób do lodówki, czyli pobiera ciepło z zewnątrz i przekazuje je do domu za pomocą wentylatorów. Pompa gruntowa pobiera natomiast ciepło z gruntu dzięki przewodowi cieplnemu, a jej zamontowanie wymaga wiercenia odwiertów w gruncie. Ciepłe powietrze z ziemi jest wydobywane dzięki mieszance wody i płynu, który nie zamarza. Substancja ta pobiera ciepło z ziemi, które następnie jest uwalnianie w pompie ciepła i stamtąd trafia ono do domu.

Ekologiczne źródło ciepła 

Pompa ciepła do starego domu może okazać się świetnym sposobem, by skorzystać z taniego i ekologicznego źródła ciepła. Inwestycji, by spełniła ona swoje zadania, musi towarzyszyć odpowiednia termomodernizacja budynku. Na zakup pompy ciepła można też dostać dofinansowanie z programu "Czyste Powietrze". 

Ulgi i dofinansowania 

W ramach programu "Czyste powietrze" na zakup pompy, która ma być zamontowana w starym domu, można otrzymać nawet 69 tys. złotych dofinansowania. W rozliczeniu rocznym można również zastosować ulgę termomodernizacją, w ramach której można odliczyć od dochodu koszty związane z przeprowadzoną termomodernizacją. Banki oferują również specjalne ekokredyty, które są przeznaczone na ekologiczne inwestycje. Dzięki temu można wziąć kredyt np. na zakup pompy ciepła i jest on oferowany na lepszych warunkach niż zwykłe kredyty.

Zdjęcie Pompa ciepła do starego domu. Czy to się opłaca? Czy można otrzymać na to dofinansowanie? #2

Odpowiednia termomodernizacja budynku 

Przed zamontowaniem pompy ciepła należy sprawdzić, jak dobrze budynek zatrzymuje ciepło. Najlepiej jest wcześniej ocieplić budynek, aby ciepło z niego nie uciekało i sprawdzić, czy okna są dobrze zamontowane. Dzięki temu można zakupić pompę o mniejszej mocy, która będzie tańsza, a zapewni odpowiedni poziom ocieplenia domu.

Pompa ciepła i fotowoltaika 

Osoby, które chcą postawić na jeszcze większą ekologię, mogą zamontować pompę ciepła w połączeniu z fotowoltaiką. Takie połączenie sprawia, że ogrzewanie domu jest jeszcze tańsze. Energia z fotowaltaiki może być wykorzystywana również do zasilania innych urządzeń elektrycznych w domu, co zmniejszy również rachunki za prąd. Na założenie fotowaltaiki również można otrzymać dofinansowanie z programu "Czyste powietrze".