Pierwsze symptomy odwodnienia. Nie bagatelizuj ich!

Katarzyna
Zdrowie
02.06.2022 22:15
Pierwsze symptomy odwodnienia. Nie bagatelizuj ich!

Picie wody jest bardzo ważne, a odpowiednie nawodnienie organizmu zapewnia jego optymalne funkcjonowanie. Jakie są pierwsze symptomy odwodnienia? Odpowiadamy!

60% wody 

Nasz organizm w 60% składa się z wody, jednak mimo tego potrzebuje jej jeszcze więcej do odpowiedniego funkcjonowania. Lekarze zalecają, aby spożywać od 1,5 do 2 l wody, która wystarczająco nawodni organizm w ciągu dnia. Ilość picia napojów powinna jednak wzrosnąć, jeśli na dworze panuje upał lub gdy uprawiamy sport wysiłkowy. Woda m.in. wzmacnia narządy wewnętrzne oraz tkanki, jak również pełni funkcję ochronną dla kręgosłupa, oczu czy mózgu.

Odwodnienie organizmu 

Jeśli jednak pijemy zbyt mało wody, to nasz organizm to odczuwa i daje subtelne znaki, aby ją uzupełnić. Tylko odpowiednio nawodniony organizm dobrze pracuje, co przekłada się na metabolizm oraz wygląd cery, włosów czy paznokci. Nie należy lekceważyć symptomów, które sygnalizują brak odpowiedniego nawodnienia, ponieważ może to doprowadzić do problemów zdrowotnych. Jakie są pierwsze objawy odwodnienia? Odpowiadamy! 

Suchość w ustach

Najbardziej znanym objawem odwodnienia organizmu jest uczucie pragnienia i suchość w ustach. Jest to znak, że organizm domaga się wody i powinniśmy jak najszybciej zaspokoić to pragnienie.

Zawroty głowy

Jeśli do organizmu nie dostarczamy wystarczającej ilości wody, wtedy on w celu jej pozyskania przekierowuje krew ze skóry do narządów wewnętrznych, przez co możemy odczuwać zawroty głowy, skurcze oraz ogólne osłabienie. W takim wypadku należy jak najszybciej wypić szklankę wody lub więcej napoju, aby objawy te ustąpiły.

Ciemny kolor moczu

Woda, która nie jest już potrzebna organizmowi, zostaje wydalona z organizmu poprzez mocz. Jeśli zbyt rzadko oddajemy mocz lub gdy ma on ciemny kolor, to jest to oznaka, że pijemy za mało wody. Aby to zmienić, należy wypijać około 2 l płynów dziennie.

Zdjęcie Pierwsze symptomy odwodnienia. Nie bagatelizuj ich! #1

Suche i zapadnięte oczy

Brak wody w organizmie można również zauważyć poprzez nasze gałki oczne. Jeśli są one suche i pieką, to znak, że organizmowi brakuje wody. Brak wody może spowodować również zapadnięcie się gałek ocznych, co nie wygląda ani zdrowo, ani estetycznie. Na suche oczy na pewno pomoże w dłuższej perspektywie odpowiednie nawadnianie organizmu.

Zły nastrój

Zła praca organizmu może przekładać się na zły nastrój, który może wywołać rozdrażnienie i pogorszenie samopoczucia. To natomiast może przełożyć się na pogorszenie relacji z bliskimi czy znajomymi z pracy. Warto więc dbać zarówno o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne naszego organizmu poprzez odpowiednie jego nawodnienie.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną