Mapa kleszczy. W której części Polski jest ich obecnie najwięcej?

Justyna

Newsy

01.06.2022 18:50

Mapa kleszczy. W której części Polski jest ich obecnie najwięcej? źródło okładki: https://ciemnastronawiosny.pl/mapa-kleszczy

Wiosna to jedna z najprzyjemniejszych i najbardziej lubianych pór roku. Należy jednak pamiętać, że w tym okresie zaczyna pojawiać się w lasach oraz na polach wiele kleszczy.

Kleszcze w Polsce

Kleszcze należą do gromady pajęczaków, a liczba opisanych gatunków w ich obrębie sięga 900, z czego w Polsce żyje 20. Niestety najczęściej spotykamy trzy odmiany - co gorsze te najbardziej niebezpieczne:

  • Kleszcz pospolity - znajduje się na terenie całego kraju, najczęściej w lasach liściastych i mieszanych oraz parkach.
  • Kleszcz łąkowy - najwięcej kleszczy z tego gatunku spotkamy na wschodzie Polski. Zamieszkują obrzeża jezior oraz bagniste tereny leśne.
  • Obrzeżek gołębi - znajdziemy go na strychach i poddaszach oraz w ptasich gniazdach. Żywi się krwią ptaków.
Zdjęcie Mapa kleszczy. W której części Polski jest ich obecnie najwięcej? #1

Poważne zagrożenie wokół nas

Kleszcze potrzebują krwi na każdym etapie rozwoju, a ich aktywność rozpoczyna się zazwyczaj już wczesną wiosną i trwa do końca jesieni. Do spotkania z kleszczem najczęściej dochodzi w miejscach porośniętych trawą lub krzewami. Zarośla stanowią bowiem idealne miejsce oczekiwania na swoją „ofiarę”. Spacerując po lesie, łące lub parku czy wypoczywając na rzeką albo jeziorem jesteśmy narażeni na spotkanie kleszcza.

Najczęściej wczepiają się u ludzi w skórę głowy, okolice uszu oraz zgięcia stawów. Stanowią poważne zagrożenia dla życia i zdrowia, razem ze swoją śliną przenoszą 130 odmian wirusów oraz kilkadziesiąt gatunków bakterii i mikroorganizmów m.in. wirusa zapalenia opon mózgowych i krętki boreliozy. 

Gdzie spacery mogą okazać się  groźne w skutkach?

Zgodnie z interaktywną mapą znajdującą się na stronie ciemnastronawiosny.pl, na której na bieżąco użytkownicy umieszczają nowe informacje na temat lokalizacji kleszczy, w tej chwili tych pajęczaków jest w Polsce bardzo dużo. Największe skupiska kleszczy zaobserwowano w województwach:

  • śląskim,
  • małopolskim,
  • łódzkim,
  • mazowieckim,
  • lubelskim

O wielu kleszczach w lasach informują również mieszkańcy Trójmiasta i okolic, Dolnego Śląska oraz Wielkopolski. Pojedyncze zgłoszenia natomiast pojawiają się we wszystkich województwach. Pajęczaki najczęściej są znajdowane przez właścicieli psów oraz kotów, którym kleszcze przyczepiają się do sierści podczas spacerów.

Zdjęcie Mapa kleszczy. W której części Polski jest ich obecnie najwięcej? #2

źródło grafiki: https://ciemnastronawiosny.pl/mapa-kleszczy