Narodowy Fundusz Zdrowia, jak co roku o tej porze, apeluje o ostrożność podczas spacerów na łonie natury. W 2023 roku aż 100 tysięcy Polaków zapadło na choroby odkleszczowe. W sieci pojawiła się specjalna mapa kleszczy. Poznaj szczegóły.
NFZ apeluje: Uwaga na kleszcze
W okresie wiosennym i letnim złapanie kleszcze wcale nie jest trudne. Pracując w ogródku, przechadzając się po lesie, a nawet po niewielkiej łące jesteśmy narażeni na atak tego niewielkiego, ale niebezpiecznego stworzenia.
Kleszcze zazwyczaj wkłuwają się tam, gdzie skóra jest najcieńsza: za uchem, na zgięciach stawów, w pachwinach. Jednak niewykluczone, że znajdziemy je także bezpośrednio na nogach, rękach i tułowiu.
Ugryzienie nie boli, ale może być niebezpieczne
NFZ przypomina, że ukąszenie kleszcza jest zupełnie bezbolesne. Problem polega jednak na tym, że kleszcze mogą przenosić niebezpieczne choroby, głównie boreliozę.
W 2023 roku ponad 100 tysięcy Polaków zapadło na choroby przenoszone przez kleszcze, z czego 99 procent to była właśnie borelioza.
Borelioza w zdecydowanej większości przypadków sygnalizuje się rumieniem po ukąszeniu kleszcza. Jeśli charakterystyczne okrągłe zaczerwienienie pojawi się na skórze, konieczne jest udanie się do lekarza.
Nieleczona borelioza po miesiącach, a nawet latach, może dać niebezpieczne powikłania neurologiczne, stawowe i sercowe.
Powstała mapa kleszczy
W sieci pojawiła się specjalna mapa kleszczy, za pomocą której w czasie rzeczywistym jesteśmy w stanie sprawdzić, czy w naszej okolicy oznaczono jakiegoś kleszcza.
Warto jednak pamiętać, że fakt, iż w naszej okolicy nie oznaczono kleszczy to nie znaczy, że ich tam nie ma.
Mapa przedstawia kleszcze znalezione przez Was na swoich zwierzętach lub osobach. Aktualizowana jest w czasie rzeczywistym. Jeśli Ty też znalazłeś kleszcza, powiadom nas klikając Dodaj kleszcza! Miejsca niebezpieczne to tereny szczególnie lubiane przez kleszcze. Ty również możesz dodać nowe niebezpieczne miejsce. Pamiętaj, że miejsce niezaznaczone na mapie nie oznacza, że jest wolne od kleszczy. - czytamy na stronie ciemnastronawiosny.pl.