"Moda na sukces" przyczyną masowych rozwodów?!

Justyna
Styl życia
21.05.2022 20:53
"Moda na sukces" przyczyną masowych rozwodów?!

Małżeństwa w Polsce rozpadają się na potęgę. Prezes Centrum Życia i Rodziny Paweł Ozdoba twierdzi, że wie co odpowiada za taki stan rzeczy.

Statystyki dotyczące rozwodów

Z danych uzyskanych z 46 sądów okręgowych wynika, że od początku stycznia do końca marca 2022 roku wpłynęło do nich prawie 19,9 tys. pozwów rozwodowych. To niemal tyle samo co w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jednak to, że liczba wniosków rozwodowych utrzymuje się w ostatnich latach na podobnym poziomie może mieć związek z sukcesywnie spadającą ilością zawieranych małżeństw w Polsce. Systematycznie rośnie natomiast odsetek urodzeń pozamałżeńskich. Obecnie co czwarte dziecko rodzi się w niesformalizowanym związku

Konferencja Pawła Ozdoby

Podczas zorganizowanej przez Pawła Ozdobę konferencji "Nierozerwalność małżeństwa - studium upadku wartości" prezes narzekał na rozpad wartości rodzinnych w naszym kraju. W trakcie swojego przemówienia wskazał nawet winnych takiego stanu rzeczy. Jego zdaniem w dużej mierze odpowiada za niego "Moda na sukces", czyli opera mydlana, która swego czasu podbijała serca telewidzów.

W Polsce „Moda na sukces" emitowana była na TVP1 od 1994 do 2014 roku. Paweł Ozdoba stwierdził, że ze względu na dużą popularność wszystkie informacje pojawiające się w serialu "wpływały na mentalność widzów, kształtowanie ich poglądów i postaw". Prezes Centrum Życia i Rodziny na poparcie swojej opinii podał kilka statystyk:

„W latach 1987-2021 zanotowano w serialu aż 99 ślubów, nie wnikam tu, czy były to śluby kościelne, cywilne czy humanistyczne. A jednocześnie 42 rozwody i dodatkowo 17 ślubów zostało unieważnionych, bo para narzeczonych w tym serialu zawierała ślub pomimo tego, że już trwała w jakimś związku małżeńskim. To pokazuje, że śluby w Polsce były przez wiele lat przedstawiane jak karykatura. To na pewno oddziaływało na nasze postrzeganie małżeństwa, rodziny, na myślenie o tym, w jaki sposób można w przyszłości tworzyć rodzinę.”

Zdjęcie "Moda na sukces" przyczyną masowych rozwodów?! #1

Autorstwa Greg Hernandez - Flickr, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10750345

Paweł Ozdoba nie pozostawił suchej nitki na "Modzie na sukces", ale wymienił też inne seriale, które w niewłaściwy według niego sposób ukształtowały światopogląd Polaków. Chodzi o amerykańskie sitcomy takie jak ‘Teoria wielkiego podrywu" oraz „Przyjaciele".

Jakie Waszym zdaniem są przyczyny takiej sytuacji?

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną