Koniec gotówki przy drogich zakupach! Od 1 stycznia 2023 nowe przepisy Polskiego Ładu.

Martyna

Prawo

25.05.2022 8:07

Koniec gotówki przy drogich zakupach!  Od 1 stycznia 2023 nowe przepisy Polskiego Ładu.

Dotychczas nie obowiązywał żaden limit transakcji gotówkowych między konsumentami, a przedsiębiorcami. Rok 2023 przyniesie jednak zmiany. Wszystko za sprawą założeń Polskiego Ładu. Okazuje się, że od 1 stycznia 2023 nie będziemy mogli zapłacić za drogie zakupy gotówką. Ile będzie wynosił limit transakcji gotówkowych?

 

Za drogie zakupy zapłacisz tylko bezgotówkowo!

Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda 16 listopada 2021 podpisał ustawę, której zadaniem jest wdrożenie zmian w ramach Polskiego Ładu. Nowelizacja obejmuje przepisy związane z PIT, ale także przepisy ustawy Prawo Przedsiębiorców.

To właśnie nowelizacja tych przepisów obejmuje nowy limit transakcji gotówkowych, który zacznie obowiązywać od stycznia 2023 roku.

Okazuje się, że zgodnie z przepisami Polskiego Ładu do ustawy o Prawach Konsumenta dodany został art. 7b.

Z jego treści wynika, że jeśli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą przekracza kwotę 20 000 złotych (lub jest jej równa), to konsument będzie musiał dokonać płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego.

Pisząc prościej – za zakupy o wartości 20 000 złotych lub wyższej będziemy musieli płacić tylko za pośrednictwem karty, BLIKA lub przelewu (bezgotówkowo).

Warto dodać, że transakcje w walutach obcych przeliczane są na złotówki według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Należy podkreślić, że po wejściu nowych przepisów w życie przyjęcie zapłaty w gotówce powyżej limitu 20 tys. zł będzie traktowane jako dodatkowy przychód z działalności gospodarczej.

W związku z tym przedsiębiorcy będą zobowiązani do zapłaty kolejnego podatku.

 

Zdjęcie W 2023 za drogie zakupy nie zapłacisz gotówką! Nowe przepisy Polskiego Ładu. #1

Koniec z karteczkami „płatność tylko gotówką”

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2022 r. wszyscy przedsiębiorcy zostali zobowiązani do umożliwienia klientom zapłaty w formie bezgotówkowej z użyciem tzw.  instrumentu płatniczego.

Do dyspozycji klientów ma być płatność kartą, płatność BLIK lub przelew.

W myśl przepisu ze sklepów (nawet tych osiedlowych) powinny zniknąć informacje o treści „płatność tylko gotówką”.

Urząd Skarbowy zapowiedział kontrole i egzekwowanie przepisów. Wysokość i forma kar nie została jednak przedstawiona.

Nie wszyscy przedsiębiorcy chcą instalować terminale płatnicze, gdyż wiąże się to z generowaniem dodatkowych kosztów.

Jednak przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na zakup terminala płatniczego, mogą skorzystać z ulgi w rozliczeniu rocznym. Obowiązuje ona przez dwa lata i wynosi maksymalnie 1000 złotych.

Co sądzicie o tych przepisach?

Zdjęcie W 2023 za drogie zakupy nie zapłacisz gotówką! Nowe przepisy Polskiego Ładu. #2