Co zrobić ze starym sprzętem elektronicznym? Za wyrzucenie do złego miejsca grozi kara 5 tys. zł.!

Martyna

Prawo

23.05.2022 10:08

Co zrobić ze starym sprzętem elektronicznym? Za wyrzucenie do złego miejsca grozi kara 5 tys. zł.!

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wyrzucając stary sprzęt elektryczny, czy elektroniczny do zwykłego śmietnika stwarza zagrożenie dla środowiska oraz naraża się na wysoki mandat. Istnieje kilka rozwiązań, które pozwolą na bezpieczne pozbycie się sprzętu i uniknięcie grzywny.

 

Szkodliwość elektrośmieci

Na wstępie warto podkreślić, że wszystkie sprzęty elektroniczne, czy eklektyczne, które posiadają znaczek przekreślonego kosza, nie mogą być wyrzucane do tradycyjnego zbiornika na śmieci. Sprzęt taki należy przekazać w wyznaczone miejscem, bezpieczne dla otoczenia, które pozwoli na odpowiednie jego przetworzenie.

Wyrzucanie elektrośmieci do zwykłego śmietnika jest działaniem na szkodę środowiska. Zawarte w zużytych urządzeniach elektrycznych trujące związki mogą być również zagrożeniem dla zdrowia ludzi.

Elektrośmieci zawierają szkodliwe substancje tj.: rtęć, freon, azbest, kadm czy związki bromu, które po wydostaniu się z urządzenia przenikają do gleby, wód gruntowych i powietrza. 

 

Zdjęcie Co zrobić ze starym sprzętem elektronicznym? Za wyrzucenie do złego miejsca grozi kara 5 tys. zł.! #1

Sprzęt elektryczny i elektroniczny – czyli co dokładnie?

Do sprzętu takiego zaliczamy wielko i małogabarytowe sprzęty gospodarstwa domowego tj. lodówki, pralki, mikrofalówki, wentylatory eklektyczne, tostery, zegary, wagi elektryczne, żelazka, suszarki, golarki, lokówki itp.

Ponadto jest to również sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny m. in. drukarki, kalkulatory, telefony, laptopy, myszki, klawiatury, faxy, komputery stacjonarne itp.

Do sprzętów takich zaliczamy również zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy tj. kieszonkowe konsole do gier video, kolejki elektryczne lub tory wyścigowe itp.

Są to także narzędzia elektryczne i elektroniczne tj. maszyny do szycia, kosiarki, piły, wiertarki, czujniki dymu, termostaty itp.

Ponadto zaliczamy tutaj też sprzęty audiowizualne m. in. telewizory, radio, kamery, instrumenty muzyczne, sprzęty vide itp.

Szczegółowy wykaz sprzętu elektrycznego i elektronicznego określa załącznik do ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym ( Dz.U. 05.180.1495).

 

Czy sklep przyjmie stary sprzęt?

Okazuje się, że zgodnie z polskim prawem sklepy mają obowiązek przyjąć od nas stary sprzęt elektroniczny, czy elektryczny. Warto podkreślić, że jest to procedura bezpłatna.

Dodatkowa opłata może jedynie dotyczyć czynności związanych z dowozem czy zniesieniem starego sprzętu.

Sklep przymnie od nas stary sprzęt, jeśli kupujemy nowy – takiego samego rodzaju.

 

Uwaga!

Warto dodać, że sklepy o powierzchni sprzedaży od 400 m2 sprzedające sprzęt AGD muszą przyjmować wszystkie elekrośmieci z gospodarstw domowychjeśli żaden z ich wymiarów nie przekracza 25 cm.

Nie zachodzi wówczas konieczność kupowania nowego sprzętu, a procedura jest bezpłatna.

Przepisy te zawarte są w Ustawie z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

 

Zdjęcie Co zrobić ze starym sprzętem elektronicznym? Za wyrzucenie do złego miejsca grozi kara 5 tys. zł.! #2

Gdzie jeszcze możemy oddać stary sprzęt?

Poza sklepami stary sprzęt eklektyczny czy elektroniczny możemy oddać do:

  • Punktu serwisowego – w sytuacji, gdy serwis podjął próbę naprawy urządzenia, ale nie nadaje się już do naprawy;
  • Punktu zbiórki elektrośmieci – są to punkty wyznaczane i organizowane przez gminy. Ich inna nazwa to punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

 

Co grozi za wyrzucenie sprzętu w nieodpowiednie miejsce?

Jeśli wyrzucimy sprzęt w nieodpowiednie miejsce, może czekać nas kara grzywny za wykroczenie. Grzywna może wynosić od 20 zł do nawet 5 tys. zł.