Nieoczywiste powody wypadania włosów! Poznaj je!

Katarzyna
Uroda
17.05.2022 22:43
Nieoczywiste powody wypadania włosów! Poznaj je!

Piękne i zadbane włosy to prawdziwa wizytówka kobiety. Czasami przyczyny ich wypadania nie są zbyt oczywiste. Sprawdź, co może powodować ich wypadanie!

Struktura włosów 

Wygląd i struktura włosa zależy od kilku czynników, a mianowicie stanu zdrowia, genów oraz diety. Jako że wiele składników wpływa na ich wygląd, dlatego tak ciężko ustalić co jest przyczyną ich wypadania. Niektóre z nich mogą być nieoczywiste i na pierwszy rzut oka nie powiązałoby się ich z problemami z włosami.

Zdjęcie Nieoczywiste powody wypadania włosów! Poznaj je! #1

Wypadanie włosów 

Utrata włosów to naturalne zjawisko fizjologiczne i każdego dnia ubywa nam od 50 do nawet 100 włosów. Zaniepokoić powinna nas sytuacja, kiedy to na grzebieniu pozostaje o wiele więcej włosów. W pierwszym odruchu należy udać się do dermatologa czy trychologa, który sprawdzi, w czym tkwi problem. Niekiedy przyczyny wypadania włosów wcale nie są oczywiste lub mogą być połączeniem kilku czynników. Poznajcie nieoczywiste powody wypadania włosów.

Choroby z gorączką

Gdy do naszego organizmu dostają się różne drobnoustroje, które wywołują chorobę, to wpływają one na cały organizm, a nie tylko na niektóre jego części. Gdy podczas infekcji występuje również gorączka, to najczęściej zbijana jest lekami, które mogą powodować wypadanie włosów. Zjawisko to nazywane jest łysieniem  telogenowym. Do wypadania włosów z tej przyczyny może dojść nawet po 3 miesiącach od przebytej choroby i może obejmować całą głowę lub tylko jej płaty. Podczas choroby organizm wykorzystuje zasoby minerałów, elektrolitów i witamin, przez co brakuje ich dla włosów, które są osłabione i wypadają.

Przeziębienie mieszków włosowych

Jedną z nieoczywistych przyczyn wypadania włosów może być ich przeziębienie. Zimą bowiem czapka jest bardzo ważna, ponieważ mróz i zimne powietrze może negatywnie wpłynąć na cebuli włosów. Przez zimno cebulki są słabiej odżywione i mają mniej składników odżywczych, jak również są słabiej dotlenione. To sprawia, że cebulki włosów przechodzą w fazę telogenu, czyli wypadania.

Zdjęcie Nieoczywiste powody wypadania włosów! Poznaj je! #2

Zły sen

Na kondycję włosów, jak i całego organizmu wpływa również sen. Jego brak może doprowadzić do wzmocnienia się lub pojawienia choroby zwanej łysieniem plackowatym. Co prawda przyczyną tej choroby najczęściej są geny lub hormony, jednak długotrwałe problemy ze snem również mogą powodować rozwój tej choroby, podczas której dochodzi do autoagresji limfocytów na mieszki włosowe.

Nieodpowiednia dieta

Na kondycję włosów wpływa również to, co jemy. Jeśli dieta nie jest bogata w odpowiednie witaminy i minerały, to włosy również to odczuwają. Jednym z najważniejszych minerałów, jakie powinno się zapewnić włosom, są ferrytyny i żelazo, które znajdują się np. w mięsie. Negatywnie może wpływać natomiast zbyt duża ilość kawy, czarnej herbaty czy błonnika, które wypłukują ferrytyny z organizmu.

Mocny trening

Na kondycję włosów wpływają również mocne treningi, które zaburzają homeostazę, czyli równowagę w organizmie. Gdy zbyt mocno ćwiczymy, wtedy możemy się poczuć jak w sytuacji stresowej, a to właśnie stres powoduje, że włosy zaczynają wypadać. U panów natomiast mocny trening powoduje wzrost testosteronu, który może przechodzić w DHT i powodować miniaturyzację mieszków włosowych.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną