Drzwi balkonowe zdecydowanie częściej niż okna rozregulowują się na zawiasach i przestają płynnie pracować. Czy można samemu pozbyć się problemu ich nieszczelności oraz ciężkości „chodzenia”?
Dlaczego drzwi się rozregulowują?
Drzwi balkonowe są zdecydowanie cięższe i bardziej narażone na warunki atmosferyczne (poprzez częstsze otwieranie) niż okna. To dlatego często, gdy pogoda się zmienia drzwi balkonowe delikatnie opadają i pojawia się problem z ich otwieraniem, zamykaniem oraz brakiem szczelności. Czy proces ich regulacji jest na tyle prosty, że możemy zrobić to sami, czy warto jednak wezwać fachowca?
Regulacja krok po kroku
Na sam początek przygotujmy sobie narzędzie. Będziemy potrzebować jedynie klucza imbusowego o średnicy 4milimetrów.
Zaczynamy od regulacji dolnego zawiasu. Należy uchylić skrzydło. Śruba regulacyjna znajduje się zazwyczaj pod osłoną, którą należy zdemontować. Po zdjęciu osłonki pozostaje nam dokręcenie lub poluzowanie śruby. Jeśli chcemy skrzydło balkonowe podnieść do góry, dokręcamy śrubę, jeśli chcemy je delikatnie obniżyć- luzujemy ją. Po wykonaniu tej czynności sprawdźmy, czy drzwi łatwo się zamykają i otwierają. Jeśli nieszczelności nie zostały zniwelowane, regulujemy do momentu zniknięcia nieszczelności i do momentu, kiedy skrzydło płynnie chodzi.
Może zdarzyć się tak, że regulacja pionowa, czyli regulacja dolnego zawiasu nic nie da. Będziemy wtedy musieli wyregulować skrzydło balkonowe w poziomie. Aby wyregulować drzwi na boki, musimy otworzyć je na oścież. Śrubę regulacyjną znajdziemy z boku dolnego zawiasu. Przekręcamy ją delikatnie, za każdym razem sprawdzając czy skrzydło płynniej chodzi.
Co jeśli regulacja pozioma na nic się zdała? Możemy wyregulować drzwi na górnym zawiasie, mówi się wtedy o regulacji po przekątnej. Jeśli powyższe metody na nic się zdały, możemy wyregulować drzwi na górnej śrubie, która znajduje się na górnym zawiasie drzwi. Regulacja w tym miejscu odpowiada za podnoszenie się lub obniżanie się drzwi po przekątnej, czyli mówiąc prościej od strony klamki.
Kiedy regulować drzwi balkonowe?
Za regulację drzwi balkonowych powinniśmy się zabrać, jeśli te chodzą zbyt głośno, skrzydło skrzypi przy uchylaniu. Konieczność regulacji pojawia się także, jeśli mamy problem z zamykaniem lub otwieraniem drzwi, chodzą one ciężko i musimy używać siły, by je domknąć lub otworzyć. Także nieszczelność drzwi balkonowych powinna skłonić nas do sprawdzenia, czy te są prawidłowo wyregulowane.
Drzwi balkonowe są regulowane zaraz po montażu jednak dobrze podjąć się ich regulacji jeszcze dwa razy w roku, ponieważ z uwagi na zmieniającą się pogodę drzwi zazwyczaj opadają (lato, zima).