Ambasador Ukrainy interweniuje w sprawie głosowania Eurowizji 2022!

Agnieszka

Newsy

16.05.2022 9:04

Ambasador Ukrainy interweniuje w sprawie głosowania Eurowizji 2022! źródło okładki: https://www.instagram.com/p/Cdh25evI5V5/

 Tegoroczną Eurowizję, która odbyła się w nocy z soboty na niedzielę, wygrał ukraiński zespół  Kalush Orchestra z utworem "Stefania". Okazuje się jednak, że podczas ogłaszania punktacji doszło do pewnej kontrowersji. Wzbudziła ona na tyle duże zainteresowanie, że głos w tej sprawie zabrał nawet ambasador Ukrainy w Polsce, a także przewodniczący tamtejszego parlamentu.

Wyniki głosowania na Eurowizji 2022

Eurowizję 2022 wygrał ukraiński zespół Kalush Orchestra z utworem "Stefania". Było to do przewidzenia, ponieważ opinia publiczna od początku okazała dużą sympatię i wsparcie wykonawcy z Ukrainy. 

Okazuje się jednak, że sędziowie z Polski przekazali Ukrainie maksymalną ilość punktów - 12, natomiast ukraińskie jury nie przyznało polskiemu wykonawcy ani jednego punktu. Wzbudziło to więc spore kontrowersje. 

Do sprawy odniósł się ambasador Ukrainy w Polsce i ukraiński parlamentarzysta

Ambsador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca napisał na swoim profilu na Twitterze, że jest zawiedziony decyzją kapituły:

“Jestem dumny z Ukraińców i Polaków, którzy nawzajem ocenili naszych wykonawców na Eurowizji 2022 najwyższą liczbą, 12 pkt. Głos ludzi zawsze będzie ważniejszy niż ocena kilku biurokratów, którzy weszli do ukraińskiego jury Eurowizji.” - napisał.

Okazuje się bowiem, że ukraińscy obywatele, w porównaniu do ukraińskiego jury przyznali Polsce maksymalną ilość punktów.

Głos w sprawie zabrał też przewodniczący ukraińskiego parlamentu. Także skrytykował decyzję ukraińskiego jury:

Ukraińcy przyznają naszym polskim braciom 12 punktów. Ukraińskie profesjonalne jury stawia Polakom zero. Jak daleko są od ludzi” - napisał na Twitterze Ruslan Stefanczuk.

Ukraińcy także są oburzeni

W Internecie można zauważyć także wiele głosów oburzenia ze strony Ukraińców. Twierdzą bowiem, że tak dobrego przedstawiciela na Eurowizji Polska nie miała od dawna. Zachęcają także do subskrybowania kanału YouTube Krystiana Ochmana. Ukraińscy widzowie domagają się wyjaśnienia od tegorocznego jury, w skład którego weszli: solista zespołu muzycznego Tercja Pikardyjska Andrij Kapral, wokalistka Iryna Fedyszyn, dyrygent Andrij Jackiw i krytyk filmowy Łukjan Gałkin.