O ile podrożały wakacje w biurach podróży w 2022 roku?

Agnieszka

Newsy

11.05.2022 8:52

O ile podrożały wakacje w biurach podróży w 2022 roku?

 Za oknem coraz cieplejsza pogoda, dlatego też wiele osób poczuło już wakacyjny klimat. Wiosną często orientujemy się, że czas już zarezerwować jakiś letni wypad. Okazuje się jednak, że w tym roku ceny wzrosły tak bardzo, że trzeba będzie się dwa razy zastanowić, zanim pojedziemy na wymarzony wypoczynek.

Zdjęcie O ile podrożały wakacje w biurach podróży w 2022 roku? #1

O ile wzrosły ceny wakacji w 2022 roku?

Z analizy przeprowadzonej przez Traveldata wynika, że w tym roku ceny wakacji na sierpień wzrosły aż o 30 procent w porównaniu do sierpnia zeszłego roku. Oznacza to, że obecnie za wakacyjny wyjazd musimy zapłacić aż o około 1200 zł więcej.

Co ciekawe, z analizy wynika, że jest to dopiero początek podwyżek. Dotyczą one, niestety, kierunków wakacyjnych, które są najbardziej popularne wśród Polaków. Cena wycieczki do Grecji wzrosła o 181 zł, do Turcji o 171 zł, do Egiptu – o 144 zł, a na Kanary – o 103 zł tylko w ciągu siedmiu ostatnich dni. W skali roku oraz kolejnych tygodni podwyżek bilans wygląda jeszcze gorzej.

Z analizy wynika, że kierunkiem, który podrożał najbardziej, jest hiszpańskie Costa de la Luz. W skali roku wakacje tam podrożały aż o 1276 złotych za jedną osobę!

Jakie są przyczyny tak drastycznych podwyżek wakacji w 2022 roku?

Nikogo nie zdziwi fakt, że przyczynami tak wysokich cen wakacji jest przede wszystkim szalejąca inflacja oraz wojna w Ukrainie. Warto także wziąć pod uwagę fakt, że dopiero co branża odbija się od strat po dwóch latach pandemii i zmniejszonego popytu na wyjazdy.

Wojna w Ukrainie spowodowała też jeszcze większe ceny ropy, które bezpośrednio wpływają na ceny paliwa lotniczego, a tym samym na ceny biletów.

 Traveldata wskazuje, że w ostatnim tygodniu wyniosła ona 5,35 PLN za litr, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku było to 2,47 PLN – zdrożało więc ono aż o 116,6 procenta.