PILNE: Koniec epidemii w Polsce! Minister Zdrowia podał datę!

Martyna P.
Newsy
29.04.2022 9:28
PILNE: Koniec epidemii w Polsce! Minister Zdrowia podał datę!

W piątek Adam Niedzielski przedstawił informacje związane z sytuacją epidemiologiczną w Polsce. Okazuje się, że podjęto decyzję, aby w połowie maja znieść stan epidemii w naszym kraju.

 

Stan epidemii w Polsce trwa od marca 2020 roku

Na wstępie przypomnijmy, że stan epidemii funkcjonuje w Polsce od 20 marca 2020 roku.

Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.

 

Koniec stanu epidemii w Polsce

Adam Niedzielski w rozmowie z PAP przekazał, że podjęto decyzję o zniesieniu stanu epidemii w Polsce i przekształceniu go w stan zagrożenia epidemiologicznego.

Kroki takie mają zostać podjęte w połowie maja. Jak podkreślił minister, decyzja została przedyskutowana na różnych poziomach administracji. Ponadto została przeprowadzona analiza prawna.

Stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.

Zdjęcie PILNE: Koniec epidemii w Polsce! Minister Zdrowia podał datę! #1

Dotychczasowe luzowanie obostrzeń

Przypomnijmy, że 28 marca 2022 roku został zniesiony obowiązek zakrywania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych. Wyjątek stanowią placówki medyczne.

Ponadto zlikwidowano szpitalne jednostki/oddziały covidowe. Pacjenci ze stwierdzonym koronawirusem będą przyjmowali na normalne oddziały. 

Zniesiona została także izolacja domowa i kwarantanna domowa dla domowników oraz wszystkie kwarantanny związane z wjazdem do Polski.

Od 28 marca zniesiono obowiązek okazywania negatywnego testu podczas przyjęcia do sanatorium.

Od 30 marca nie ma już możliwości wykonywania darmowych testów na obecność COVID-19. Nie można zapisać się na test poprzez platformę IKP, czy przez infolinię DOMTeraz o skierowaniu na test będzie decydować lekarz. Jego decyzja oparta będzie na ocenie stanu zdrowia i występujących objawach. Warto zaznaczyć, ż wyłącznie testy ze skierowania lekarza będą bezpłatne.

Na początku kwietnia podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski powiedział, że obecnie w znacznym stopniu potrafimy kontrolować koronawirusa. Podkreślił, że Covid-19 nadal jest groźną chorobą, ale zaczyna być traktowany jako jedna z chorób istniejąca w naszym otoczeniu.

 Minister Zdrowia poinformował, że zarówno sytuacja międzynarodowa, jak i polskie prognozy, są pozytywne. 

Eksperci są sceptyczni, gdyż uważają, że spory napływ uchodźców nie jest dobrym momentem na luzowanie wszystkich obostrzeń. Uważają oni, że w najbliższym czasie będzie widoczny ponowny wzrost zakażeń. Podkreślają, że na zachodzie Europy nadal jest sporo nowych przypadków, a pandemia jeszcze się nie skończyła.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną