Od maja 2022 rozpocznie się wydawanie nowych dowodów rejestracyjnych. Zmiany nie dotyczą kwestii wizualnej dokumentu. Dowody zostaną wzbogacone o zabezpieczenia, które mają chronić przed próbami podrobień. Zabezpieczenia zastosowana zarówno na papierze, jak i w druku. Czy w takim razie należy wymienić stary dowód rejestracyjny?
Czy trzeba wymieć dowód rejestracyjny na nowy?
Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że dowody rejestracyjne w nowej formie będą wydawane kierowcom pojazdów od 1 maja 2022 roku. Nowe dowody będą wydawane sukcesywnie, w miarę rejestracji kolejnych samochodów w wydziałach komunikacji, czy wydawania duplikatów.
Wprowadzenie nowych przepisów od maja nie oznacza, że właściciele „starych” dowodów rejestracyjnych mają powód do niepokoju i pośpiechu. Rozporządzenia Ministra przewiduje, że aktualny wzór dowodu rejestracyjnego po 1 maja 2022 r. nadal będzie ważny.
Okazuje się, że nie ma konieczności wymiany dokumentu. „Stare” dowody rejestracyjne będą obowiązywały na okres, na jaki zostały wydane.
Ponadto do 11 lipca 2022 roku właścicielom pojazdów będą mogły być wydawane dowody rejestracyjne w aktualnej formie. Urzędy chcą „pozbyć się” starych blankietów.
Jakie zabezpieczenia zastosowano w nowych dokumentach?
Szereg zmian ma na celu ochronę przed fałszowaniem dowodów rejestracyjnych. Zmiany zastosowano zarówno w druku, jak i na papierze. Układ pól oraz ich zawartość pozostaną takie same.
O co dokładnie zostaną wzbogacone dokumenty? Są to m. in następujące elementy:
- tło giloszowe z drukiem irysowym;
- numeracja i personalizacja, wykonywana centralnie metodą druku laserowego;
- mikrodruki pozytywowe i negatywowe o treści "RZECZPOSPOLITA POLSKA" (offset);
- nadruki aktywne w świetle ultrafioletowym;
- włókna zabezpieczające widoczne w świetle dziennym i aktywne w świetle ultrafioletowym oraz włókna zabezpieczające niewidoczne w świetle dziennym i aktywne w świetle ultrafioletowym;
- papier zabezpieczony chemicznie, niewykazujący luminescencji w świetle ultrafioletowym;
- element irydyscentny w formie zbliżonej do równoległoboku zawierający negatywowe litery PL umieszczone w owalu;
- skorelowany z grafiką perforowany laserowo numer rejestracyjny pojazdu;
- folia laminująca w sposób trwały zintegrowana z podłożem.
Wzór nowych dowodów rejestracyjnych został przedstawiony przez Ministerstwo Infrastruktury już w ubiegłym roku.