PILNE: Rząd zadecydował w sprawie obostrzeń!

Agnieszka

Newsy

05.01.2022 12:07

PILNE: Rząd zadecydował w sprawie obostrzeń!

 

Na dzisiejszej konferencji prasowej, w której brał udział Adam Niedzielski, ogłoszono, że nowe obostrzenia na razie nie zostaną wprowadzone. Jaki jest tego powód? Rząd uznał, że wzrost zakażeń to poświąteczna anomalia. 

Rząd rezygnuje z wprowadzenia nowych restrykcji 

Rząd zadecydował, że na razie powstrzyma się od wprowadzenia nowych obostrzeń. Restrykcje pozostają więc dalej takie same. Okazuje się bowiem, że zdaniem rządzących przyrost liczby chorych jest wynikiem poświątecznej anomalii i liczą, że niedługo poziom liczby dziennych zakażeń zacznie maleć. 

Adam Niedzielski podkreślił jednak, że wszystko może się zmienić na przestrzeni kilku następnych dni. Jeśli w przyszłym tygodniu poziom zakażeń nie zacznie maleć, dodatkowe obostrzenia znów będą rozpatrywane.

 - Dane z ostatnich dni interpretujemy jako anomalię poświąteczną, a nie zmianę trendu. Jeśli faktycznie okaże się, że to zmiana trendu, wówczas stosowne decyzje zostaną podjętę. Na razie nie zaostrzamy obostrzeń - powiedział Niedzielski. 

 

Kwestia opieki przedszpitalnej

Minister zdrowia przypomniał również o programie PulsoCare, który skierowany jest do zakażonych w izolacji domowej. Skorzystało z niego już ponad 930 tysięcy pacjentów. Program ten będzie rozwijany, aby zapewnić lepszą opiekę przedszpitalną. Konieczność ta wynika natomiast z obawy o przeciążenie szpitali. 

Rząd liczy na to, że pacjenci będą mieć lepszą opiekę zdrowotną w przypadku zakażenia koronawirusem jeszcze zanim trafią do szpitala. Dzięki temu może się okazać, że wcale do tego szpitala nie będą musieli trafić. 

Adam Niedzielski jednocześnie zapewnił, że istnieje plan rozszerzenia infrastruktury szpitalnej:

"Jeśli zwiększona skala zakażeń pojawi się w drugiej połowie stycznia, mamy plany rozszerzenia infrastruktury szpitalnej do 60 tys. łóżek. Funkcjonują rozwiązania, które maja wzmocnić opiekę przedszpitalną dla pacjentów na wczesnym stadium choroby." - powiedział minister zdrowia na konferencji. 

 

Koronawirus w Polsce

 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 17 196 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W ciągu ostatniej doby w szpitalach odnotowano 632 zgony pacjentów z COVID-19.

Dzień wcześniej, we wtorek, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 11 670 przypadkach infekcji i śmierci 433 pacjentów z COVID-19.