Nadchodzą zmiany w umowach o pracę. Czego możemy się spodziewać?

Agnieszka
Prawo
21.04.2022 12:54
Nadchodzą zmiany w umowach o pracę. Czego możemy się spodziewać?

Przed nami spore zmiany w Kodeksie pracy. Będą one obejmować między innymi zasady dotyczące umów o pracę. Mowa o urlopach rodzicielskich, urlopach opiekuńczych, a także o umowach o pracę na okres próbny. Jakich reform możemy się spodziewać?

Zdjęcie Nadchodzą zmiany w umowach o pracę. Czego możemy się spodziewać? #1

 

Unijna dyrektywa zobowiązuje nas do wdrożenia w terminie do 2 sierpnia 2022 tzw. Dyrektywy work-life balance. Zakłada ona wydłużenie urlopu rodzicielskiego. Oznacza to, że ojcowie będą mogli zyskać 9 tygodni nieprzenoszalnego urlopu rodzicielskiego.

Wprowadzony zostanie również dodatkowy urlop dla pracowników. Mowa o 5-dniowym urlopie opiekuńczym, który będzie można wziąć, by zaopiekować się bliskim członkiem rodziny lub domownikiem.

Zmiany w umowie o pracę na okres próbny

Zmiany będą dotyczyć także umów i pracę na okres próbny. Obecnie, zgodnie z przepisami prawa pracy, taką umowę można zawrzeć na maksymalnie 3 miesiące. Później pracownikowi można zaoferować umowę na czas określony, która może trwać do 33 miesięcy. Następnie pracodawca zobowiązany jest do zatrudnienia pracownika na czas nieokreślony.

Zmiany, które niedługo zostaną wprowadzone zakładają jednak, że umowa na okres próbny może być wydłużona do 6 miesięcy. Pracodawcy w Polsce będą jednak zatrudniać wciąż na 3 miesiące próby. Z niektórych względów (urlop, choroba, itd.) pracodawcy będą mogli natomiast wydłużyć ten okres. 

Co więcej, umowa na okres próbny może także zostać skrócona, jeśli pracodawca planuje zatrudnić pracownika na krótki okres czasu.

Umowa o pracę na okres próbny będzie mogła być zawierana na okres:

  • - nieprzekraczający jednego miesiąca w przypadku zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy,
  • - nieprzekraczający dwóch miesięcy w przypadku zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy.

Dodatkową zmianą będzie również fakt, że pracodawca nie będzie mógł zawrzeć z tym samym pracownikiem kolejnej umowy na okres próbny. Wyjątkiem będzie jednak sytuacja, gdy pracownik będzie zmieniał stanowisko. 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną