Kto może ubiegać się o stypendium socjalne?

Martyna P.
Prawo
22.04.2022 9:09
Kto może ubiegać się o stypendium socjalne?

Stypendium socjalne kierowane jest to uczniów i studentów, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Jest to świetna forma wsparcia dla osób z wybitnymi osiągnięciami. Kto dokładnie może ubiegać się o przyznanie stypendium socjalnego? Jakie warunki trzeba spełnić? Jaka jest wysokość takiego świadczenia?

Przepisy ustawy o systemie oświaty przewidują stypendium socjalne dla każdego ucznia, które uczęszcza i kontynuuje naukę w szkole, pozostając jednocześnie w trudnej sytuacji materialnej.

 

Na co można przeznaczyć środki?

Ustawa nie określa sposobu dysponowania środkami ze stypendium socjalnego oraz rodzaju wydatków. Świadczenie może być przeznaczone na pomoc rzeczową np. zakup przyborów szkolnych lub podręczników. Może mieć również formę całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów brania udziału w zajęciach edukacyjnych czy pozaszkolnych.

 

Zdjęcie Kto może ubiegać się o stypendium socjalne? #1

Próg dochody stypendium – szkoły podstawowe i średnie

Głównym warunkiem, jaki trzeba spełnić, jest nieprzekraczanie ustalonego progu dochodowego.

Aby uzyskać stypendium socjalne, dochód na jednego członka rodziny nie może być wyższy niż 600 złotych.

Kwota ta obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku. Zasada ta oparta jest na Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2021 roku w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku próg dochodowy wynosił 528 złotych.

Dodajmy, że wysokość przyznawanego świadczenia stypendium zależna jest od  niepełnosprawności, bezrobocia, przewlekłej choroby, niepełności rodziny, zdarzenia losowego, czy alkoholizmu.

 

Próg dochodowy dla uczniów szkół wyższych

W przypadku uczniów szkół wyższych wysokość świadczenia stypendium ustalana jest między rektorem danej uczelni wyższej a samorządem studenckim i może różnić się w każdej placówce.

Kryterium jest ustalane na podstawie minimalnej oraz maksymalnej wysokości dochodów określonych w ustawie o szkolnictwie wyższym i nauce. 

Ustawowy minimalny próg określany na jedną osobę w rodzinie studenta lub doktoranta od 1 stycznia 2022 roku wynosi 780 zł (netto).

Maksymalna wysokość dochodu wynosi 1051,7 zł (netto) miesięcznie.

Stypendium ministra przyznawane za wybitne osiągnięcia w nauce, na studiach pierwszego, drugiego stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich, nie przysługują na okres dłuższy niż 6 lat.

 

Kiedy i gdzie złożyć wniosek?

Wniosek o pomoc należy złożyć od 1 do 15 września. Pismo należy kierować do właściwego do miejsca zamieszkania Ośrodka Pomocy Społecznej.

Wniosek może być złożony przez rodzica, opiekuna prawnego pełnoletniego i niepełnoletniego ucznia.

Istnieje również możliwość złożenia wniosku przez dyrektora szkoły, kierownika kolegium pracowników służb społecznych oraz dyrektora ośrodka wychowawczego.

 

Na jaki okres przyznawane jest stypendium socjalne?

Stypendium socjalne w ramach edukacji jest przyznawane na okres nie krótszy niż jeden pełny miesiąc i nie dłuższy niż 10 miesięcy w danym roku szkolnym (szkoły podstawowe i szkoły średnie) bądź akademickim (uczelnie wyższe). 

 

Zdjęcie Kto może ubiegać się o stypendium socjalne? #2