Tych rzeczy nie możesz robić na działce! Niektóre zakazy mogą zadziwić

Patrycja

Ogród

12.04.2022 18:10

Tych rzeczy nie możesz robić na działce! Niektóre zakazy mogą zadziwić

Przedstawiamy listę rzeczy, których nie możesz robić na ogródkach działkowych. Jeśli nie przestrzegasz tych zasad, możesz otrzymać mandat!

Lepiej nie rób tego na działce!

Jeśli posiadasz działkę na pewno spędzasz na niej sporo czasu. W końcu wiosenna aura zachęca do prac ogrodowych i aktywności na świeżym powietrzu.

Na ogródkach działkowych obowiązuje regulamin, którego należy przestrzegać. Nie wszyscy działkowicze zdają sobie sprawę z tego, że za złamanie zawartych w nim punktów może grozić kara. Żeby uniknąć niepotrzebnych kłopotów, lepiej sprawdź, czego nie wolno robić na ogródkach działkowych!

Zdjęcie Tych rzeczy nie możesz robić na działce! Niektóre zakazy mogą zadziwić #1

Tego nie wolno robić na działce- niektóre rzeczy mogą zadziwić!

Regulamin Rodzinnych Ogródków Działkowych jasno określa, co wolno nam robić, a czego nie na swojej działce. Sprawdź o czym warto pamiętać!

 1. Nawet jeśli jesteśmy właścicielami działki i czujemy się na niej jak we własnym domu, to regulamin jasno stanowi, że nie możemy na niej zamieszkać.
 2. Na działce zakazane jest także prowadzenie działalności gospodarczej.
 3. Mycie i naprawianie samochodów w granicach działek także jest zakazane. Co ciekawe, bez zgody walnego zebrania ROD, na teren ogródków działkowych nie można wjechać autem. Do parkowania aut przeznaczone są specjalne miejsca postojowe, zazwyczaj przed wejściem na teren ROD.
 4. Zabronione jest stawianie szop, komórek, czy toalet wolnostojących.
 5. Zakazana jest także ingerencja w zewnętrzną infrastrukturę. Oznacza to, że właściciele działek nie mogą budować bram i furtek w ogrodzeniu zewnętrznym, ani go zmieniać.
 6. Ponadto działkowicze powinni dbać o wygląd swoich ogródków. Regulamin zabrania gromadzenia i przechowywania na działce przedmiotów niepotrzebnych do korzystania z działki i obniżających jej estetyczny wygląd.
 7. Nie wolno sadzić, ani usuwać drzew i krzewów na terenach ogólnych ROD.
 8. Do odległości dwóch metrów od granic działki, pergole i podpory nie mogą przekraczać wysokości 2 metrów. Z kolei podpory do roślin nie mogą być umieszczone w odległości mniejszej niż metr od granic działki.
 9. Na działce nie możesz także uprawiać wszystkich roślin. Tak jak w całej Polsce, również na terenie ROD zabroniona jest m.in. uprawa maku.
 10. Oprócz tego zabronione jest prowadzenie na działce uprawy jednorodnej o charakterze produkcyjnym.
 11. Zakazane jest palenie wszelkich odpadów oraz resztek roślinnych, w tym na przykład gałęzi, czy chwastów.
 12. Zakazy nie omijają także zwierząt domowych. Na terenie ROD obowiązuje zakaz wprowadzania i trzymania psów bez smyczy i kagańca. Nie można na stałe utrzymywać tam kotów i psów.
 13. Sprawa wygląda nieco inaczej, jeśli chodzi o hodowlę zwierząt na działce. Okazuje się, że na terenie ROD można prowadzić chów kur, gołębi i królików, a maksymalną liczbę zwierząt określa zarząd.
 14. Regulamin ROD kategorycznie zabrania detonowania petard i innych ładunków wybuchowych, a także strzelania z wszelkiej broni, w tym także z pneumatycznej.