Na czym polega proces wertykulacji trawnika? Dlaczego jest tak ważna i kiedy ją przeprowadzić?

Patrycja
Ogród
07.04.2022 22:28
Na czym polega proces wertykulacji trawnika? Dlaczego jest tak ważna i kiedy ją przeprowadzić?

W związku z rozpoczęciem sezonu wiosenno-letniego nasz ogród potrzebuje intensywnej pielęgnacji. Istotną rolę w jego estetycznym wyglądzie odgrywa stan trawnika. Aby ten po zimie odzyskał estetyczny wygląd, warto pomyśleć o przeprowadzeniu zabiegu wertykulacji.

 

Wertykulacja to sposób na nawodnienie i dotlenienie gleby, a co za tym idzie pobudzenie trawy do wzrostu. Dzięki niej usuniemy zalegające na trawniku nieczystości. Po kilku miesiącach zimy nasz trawnik będzie nam bardzo wdzięczny za ten zabieg.

 

Zdjęcie Dlaczego wertykulacja gleby jest ważna i kiedy przeprowadzić zabieg? #1

Na czym polega zabieg?

Wertykulacja trawnika to pionowe cięcie darni metalowymi ostrzami tzw. kłami najczęściej na  głębokość od 5 do 15 mm. Jej celem jest usunięcie obumarłych części roślin, mchu i nadmiaru filcu. W ten sposób zapewniamy także trawie lepszy dostęp do tlenu, światła i wody. Ponadto nacięcie korzeni trawy pobudza do wzrostu nowe pędy, dzięki czemu już po kilku tygodniach murawa będzie bardziej gęsta.

Narzędzia

Do zabiegu wertykulacji możemy użyć specjalnych grabi ogrodniczych z nożami. Tego typu narzędzie dobrze sprawdzi się na trawnikach o niewielkiej powierzchni, ponieważ wymaga użycia dużej siły. W przypadku większych trawników zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wertykulator mechaniczny. Pozwoli on na dokładniejsze nacięcia w krótszym czasie i z mniejszym nakładem energii, a  dodatkowo da nam możliwość regulacji głębokości nacięć darni.

Zdjęcie Dlaczego wertykulacja gleby jest ważna i kiedy przeprowadzić zabieg? #2

Kiedy przeprowadzić wertykulację?

Najlepszym czasem do przeprowadzenia tego zabiegu jest kwiecień. Wcześniejsze prace mogą skutkować uszkodzeniem nowych pędów trawy i zahamowaniem, a nie jak zakładamy przyspieszeniem je wzrostu. Warto wiedzieć, że wertykulację przeprowadza się po pierwszym koszeniu trawy (ale nie bezpośrednio, trawa, musi lekko podrosnąć) przy lekko wilgotnym podłożu. Zabieg można przeprowadzić dwa razy w roku, drugim najodpowiedniejszym terminem jest wrzesień - tym czasie z trawnika usuniemy zalegający po lecie mech.

Jak zwiększyć efekt wertykulacji?

Ponieważ na efekty wertykulacji przyjdzie nam poczekać kilka tygodni, możemy dzięki prostemu zabiegowi natychmiast poprawić wygląd trawnika. Dzięki wyrównaniu krawędzi trawnika poprzez przycięcie ich specjalnym nożem, szybko zobaczymy efekt naszej pracy i zwieńczymy dzieło.

 

Zdjęcie Dlaczego wertykulacja gleby jest ważna i kiedy przeprowadzić zabieg? #3

Wertykulacja to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który warto dodać do listy podczas planowania wiosennych prac w ogrodzie. Dzięki niej nie tylko trawnik odzyska swój blask, ale na skutek nawodnienia gleby wszystkie rośliny znajdujące się w okolicy.  Podczas pierwszego zabiegu nie ustawiajmy noży zbyt głęboko – wystarczy 5 mm. Głębokość możemy stopniowo zwiększać z każdym kolejnym zabiegiem.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną