Nadchodzi znaczna podwyżka cen kawy! Co jest tego powodem?

Martyna P.
Newsy
08.04.2022 11:28
Nadchodzi znaczna podwyżka cen kawy! Co jest tego powodem?

Reuters opublikował i przeanalizował dane Międzynarodowej Organizacją Kawy (ICO). Okazuje się, że Brazylia, która jest najpotężniejszym producentem kawy, odnotowuje coraz mniejsze zbiory ziaren poza sezonem. Efekt? Nadejdzie duży deficyt, a wraz z nim znaczna podwyżka cen kawy.

 

Rynek z niedoborami kawy

Eksperci opublikowali w marcu raport, w którym ostrzegają przed zbliżającym się deficytem kawy.

Międzynarodowa Organizacja Kawy (ICO) informuje, że rynek odnotuje deficyt na poziomie 3,1 mln worków w okresie od października 2021 r. do września 2022 r. 

Globalna produkcja kawy sięgnie poziomu 167,2 mln worków 60-kilogramowych. To mniej o 2,1%w porównaniu do poprzedniego sezonu.

Eksperci alarmują, że konsumpcja wyniesie 170,3 mln worków, czyli przekroczy produkcję. To zarazem wzrost o 3,3% z sezonu na sezon.

W światowym eksporcie zielonych ziaren odnotowuje się spadek o 3% rok do roku.

 

Zdjęcie Nadchodzi znaczna podwyżka cen kawy! Co jest tego powodem? #1

Przyczyny deficytu ziaren kawy

Głównym powodem rosnących cen jest niekorzystna seria zdarzeń pogodowych w Brazylii, która odpowiada za około 35%światowych zbiorów. 

Na to zjawisko składa się również spowolnienie gospodarki, zmniejszony import towaru spowodowany wojną na Ukrainie, znaczny wzrost kosztów produkcji oraz największy problem ostatnich miesięcy – brak kontenerów transportowych.

Czynnikami, które wpływają na deficyt są niekorzystne zdarzenia pogodowe w Kolumbii. Plantacje kawy cierpią z powodu ulewnych deszczy.

Ponadto zauważalne są kłopoty z transportem kawy z Ameryki Południowej i mocny wzrost cen nawozów wywołany zwyżką cen gazu. 

Największymi producentami kawy są Brazylia, Etiopia i Kolumbia. Odnotowuje się tam zwiększony wskaźnik niewypłacalności. Ponadto lokalni rolnicy nie dostarczają ziaren kawy po wcześniej ustanych cenach.

Wszystko to może się przełożyć na długotrwały spadek światowych zapasów kawy.

Zdjęcie Nadchodzi znaczna podwyżka cen kawy! Co jest tego powodem? #2

 

Wzrost cen kawy

W ostatnim czasie ziarna kawy stały się mocno deficytowym towarem. Dlatego ich cena na światowych giełdach skoczyła w rok o blisko 100%. Eksperci podkreślają, że tak drogo nie było od dekady!

Portal Money.pl informuje, że ceny terminowe za ziarna Arabica (które są głównie wykorzystywana w gastronomii) wyższej jakości osiągają obecnie 2,5 dolara za funt (niecały pół kilograma), czyli prawie dwa razy więcej niż na początku 2021 roku.

Eksperci szacują, że czynniki te mogą wpłynąć na podwyżkę cen dla konsumentów o 5-30%.

Według GUS od początku roku 2021 kawa zdrożała w Polsce o zaledwie o 1,2% jednak prognozy Międzynarodowej Organizacji Kawy mogą wskazywać, że w najbliższym czasie spodziewana jest znaczna podwyżka.  

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną