Wiele osób zastanawia się jaka pogoda czeka nas na Wielkanoc, niektórzy planują już weekend majowy. Inni snują wakacyjne plany i chcą rezerwować letnie pobyty. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną długoterminową prognozę pogody na maj, czerwiec, lipiec i sierpień. Czego możemy się spodziewać? Czy któryś miesiąc nas szczególnie zaskoczy?
Deszczowy maj
Okazuje się, że średnia miesięczna temperatura powietrza w maju będzie mieścić się w normie wieloletniej (1991-2020). Temperatura będzie kształtować się podobnie jak w ubiegłych latach.
Jednak miesięczna suma opadów w tym miesiącu może negatywnie zaskoczyć. Na przeważającej części Polski będziemy obserwować opady kształtujące się powyżej normy wieloletniej.
Stateczny Czerwiec
Czerwiec nie zaskoczy nas, jeśli chodzi o średnią miesięczną temperaturę. Na przeważającej części kraju będzie ona mieścić się w normie wieloletniej. Jedynie na północnym wschodzie kształtować się będzie nieco poniżej normy.
Miesięczna suma opadów atmosferycznych również nie zaskoczy. Wyjątkiem będzie m. in Gorzów Wielkopolski, Szczecin i Zielona Góra. Tam opadów może być nieco więcej.
Ciepły Lipiec
W lipcu średnia miesięczna temperatura powietrza będzie kształtować się powyżej wieloletniej normy. Lipiec 2022 będzie cieplejszy w stosunku do ubiegłych lat. Jedynie rejon Białegostoku i Suwałk pozostanie bez odchyłów od normy.
Miesięczna suma opadów niczym nie zaskoczy i będzie mieścić się w wieloletniej normie.
Chłodniejszy Sierpień
Średnia miesięczna temperatury powietrza będzie kształtować się poniżej normy wieloletniej. Sierpień 2022 będzie nieco chłodniejszy niż w poprzednich latach.
Na przeważającej części kraju miesięczna suma opadów atmosferycznych będzie w normie w stosunku do poprzednich lat. Jedynie na północy Polski opady mogą być intensywniejsze.
Meteorolodzy podkreślają, że jest to prognoza eksperymentalna, orientacyjna. Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. W prognozie nie można uwzględnić ryzyka nagłych zjawisk atmosferycznych.
A Wy planujecie urlop w Polsce?
W jakim miesiącu?