FIFA - niezrozumiała decyzja ws. Rosji. Polska komentuje

Agnieszka

Newsy

28.02.2022 8:27

FIFA - niezrozumiała decyzja ws. Rosji. Polska komentuje

Światowe wydarzenia skłaniają obecnie wiele organizacji do postawienia się po jednej ze stron. W świecie zachodnim bilans jest jasny - wszyscy potępiają atak Rosji na Ukrainę. Tego samego oczekiwano do FIFA. Ta jednak nie zareagowała tak, jak wszyscy oczekiwaliśmy.

 

Reakcja FIFA na agresję Rosji

Od tak potężnej organizacji w świecie sportowym wiele osób w Polsce i na świecie oczekiwało zdecydowanego potępienia ataku i ukarania Rosji. 

Okazuje się jednak, że jedynymi konsekwencjami, jakie FIFA planuje nałożyć na Rosję jest zakaz odbywania się międzynarodowych zawodów w piłkę nożną w Rosji. Mecze jednak będą się odbywać, ale bez udziału publiczności i na neutralnym terenie.

FIFA podjęła więc decyzję, że nadchodzące ważne mecze się odbędą. Okazuje się jednak, że polska reprezentacja już wcześniej podjęła decyzję o tym, że nie wyjdą na boisko z reprezentacją Rosji.

Oprócz Polski, także reprezentacja Czech, Szwecji, Francji i Anglii bojkotują rywalizację z reprezentacją Rosji.

Stanowisko FIFA

"FIFA ponownie wzywa do pilnego przywrócenia pokoju i do natychmiastowego rozpoczęcia konstruktywnego dialogu. FIFA pozostaje w bliskim kontakcie z Ukraińskim Związkiem Piłki Nożnej i członkami ukraińskiej społeczności piłkarskiej, którzy proszą o wsparcie w opuszczeniu kraju tak długo, jak trwa obecny konflikt." – można przeczytać na stronie internetowej.

"Co ważne, FIFA mocno wierzy, że ruch sportowy powinien być zjednoczony w podejmowaniu decyzji w tej sprawie i że sport powinien nadal być nośnikiem pokoju i nadziei."

Robert Lewandowski już kilka dni temu zapowiedział, że meczu z Rosją nie będzie

“Nie wyobrażam sobie grania meczu z reprezentacją Rosji w sytuacji gdy trwa agresja zbrojna na Ukrainie. Rosyjscy piłkarze i kibice nie są za to odpowiedzialni, ale nie możemy udawać, że nic się nie dzieje" - napisał Lewandowski.

Cezary Kulesza - prezes PZPN krytykuje decyzję FIFA

"Dzisiejsza decyzja FIFA jest dla nas nie do zaakceptowania. W sytuacji wojny na Ukrainie nie interesuje nas gra pozorów. Nasze stanowisko pozostaje bez zmian: reprezentacja Polski NIE ZAGRA z Rosją w meczu barażowym, niezależnie od nazwy rosyjskiej drużyny." – napisał na Twitterze.