Zmiana decyzji: FIFA i UEFA zawieszą jednak reprezentację Rosji!

Martyna P.
Newsy
01.03.2022 8:49
Zmiana decyzji: FIFA i UEFA zawieszą jednak reprezentację Rosji!

Sytuacja na Ukrainie jest wciąż napięta. W związku z tym na Rosję nakładane są stale nowe sankcje, które mają powstrzymać agresora. Piłkarskie organizacje nie narzuciły ich, co spotkało się z ogromną falą krytyki. Teraz wreszcie pokazały zdecydowane działanie. UEFA i FIFA rozszerzyły sankcje względem Rosji. Informację przekazał na Twitterze dziennikarz agencji Reuters Simon Evans. Decyzja ma być oficjalnie podjęta jeszcze dziś. 

 

Organizacja FIFA i UEFA jednak zawiesiły Rosję

Ku oburzeniu jeszcze kilka dni temu FIFA nie zamierzała wykluczyć Rosji z rozgrywek. Jedynymi działaniami miała być zmiana nazwy drużyny na „Football Union of Russia”. Kadra narodowa miała nie używać flagi, godła państwowego, a przed meczami piłkarze nie mogliby słuchać hymnu. Ponadto domowe spotkania miałby się odbywać na neutralnych gruncie. Decyzje te spotkały się z ogromną falą krytyki na całym świecie, gdyż spodziewano się wykluczenia Rosji z europejskich rozgrywek.

Okazuje się jednak, że organizacje rozszerzą sankcje wobec Rosjan. UEFA i FIFA poinformowały o zawieszeniu wszystkich rosyjskich klubów i reprezentacji. Ponadto UEFA zdecydowała się na rozwiązanie umowy z Gazpromem, jednym z największych sponsorów federacji. Umowa sponsorska obowiązywała od 2012 roku i szacuje się, że jest warta około 40 milionów euro na sezon.

„UEFA zdecydowała dzisiaj zakończyć współpracę z Gazpromem we wszystkich rozgrywkach. Decyzja wchodzi w życie natychmiast i obejmuje wszystkie istniejące umowy, w tym Ligę Mistrzów UEFA, rozgrywki drużyn narodowych UEFA oraz mistrzostwa Europy 2024” – poinformowano w komunikacie.

Rosyjska kadra ma być wykluczona z barażów o mundial w Katarze.

Spartak Moskwa z kolei zostanie zdyskwalifikowany z trwającej edycji Ligi Europy, a rywalizujący z nim RB Lipsk automatycznie przejdzie do ćwierćfinału.

„FIFA zawiesza rosyjskie drużyny reprezentacyjne do odwołania. Potwierdzenie decyzji jeszcze dzisiaj. W FIFA prowadzone są zaawansowane rozmowy w tej sprawie. Spotkanie z UEFA odbędzie się dzisiejszego wieczoru. Zawieszenie oznaczałoby, że Rosja odpadnie z eliminacji mundialu, chyba że radykalnie zmieni się sytuacja na Ukrainie przed barażem zaplanowanym na 24 marca. Zawieszenie ma dotyczyć wszystkich rosyjskich reprezentacji narodowych. Może to też wpłynąć na kobiece EURO 2022 w Anglii” - przekazał na Twitterze dziennikarz agencji Reuters Simon Evans.

Zdjęcie Zmiana decyzji: FIFA i UEFA zawieszą reprezentację Rosji! #1
źródło: Wikipedia/Reprezentacja Rosji MŚ 2018

Reprezentacja Polski nie chce grać z Rosją!

Przypomnijmy, że Polski Związek Piłki Nożnej 26 lutego podjął decyzję, że reprezentacja Polski nie rozegra 24 marca spotkania barażów o Mistrzostwa Świata 2022 z Rosją. Na taki krok zdecydowali się również odpowiednicy naszej federacji z: Czech, Szwecji, Anglii, Albanii, Danii, Irlandii, Norwegi, Szwajcarii, Szwecji czy Wali.

Rosja nie przystąpi więc do meczu barażowego z reprezentacją Polski o awans na mistrzostwa świata. Polska nie zostanie ukarana walkowerem za odmowę gry w barażu z Rosją.

Na ten moment nie wiadomo, czy Biało-Czerwoni awansują do finału baraży bez gry, czy zagrają z innym przeciwnikiem.

Decyzję o zawieszeniu Rosji skomentował na Twitterze Cezary Kulesza prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej: „FIFA zawiesiła Rosję! Walka o słuszną sprawę miała sens. Pokazaliśmy, że siła jest w solidarności”.

Zdjęcie Zmiana decyzji: FIFA i UEFA zawieszą reprezentację Rosji! #2
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną