Prezydent Ukrainy apeluje o oddawanie krwi. Akcje trwają też w Polsce!

Patrycja
Newsy
26.02.2022 14:20
Prezydent Ukrainy apeluje o oddawanie krwi. Akcje trwają też w Polsce! źródło okładki: Autorstwa President.gov.ua, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=84298249

Z dnia na dzień rośnie liczba ofiar śmiertelnych i rannych, w związku z konfliktem na Ukrainie. Prezydent Wołodymyr Zełenski apeluje o oddawanie krwi. Akcje trwają też w Polsce! Dowiedz się, kto może pomóc i oddać krew.

Prezydent Ukrainy apeluje o oddawanie krwi

Już od pierwszych dni wrogiego ataku Rosji na Ukrainę ludzie tracą życie, a media donoszą o stale rosnącej liczbie rannych.

W związku z tym prezydent Wołodymyr Zełenski apeluje o oddawanie krwi. Od 24 lutego także w Polsce gromadzona jest krew dla potrzebujących obywateli Ukrainy. Krew jest bezcenna podczas konfliktów zbrojnych i może uratować życie wielu ofiar.

Apel prezydenta wywołał natychmiastową reakcję Ukraińców

Prezydent Ukrainy apeluje: „Proszę o oddawanie krwi dla bohaterów w szpitalach, którzy zapewniają ratunek naszym rannym żołnierzom”.

Jego słowa wywołały natychmiastową reakcję Ukraińców. Ludzie tłumnie ruszyli do centrów krwiodawstwa. Ukraińskie media podają, że tak wielkiej mobilizacji w związku z oddawaniem krwi, nie widziano od 2014 roku, czyli od czasu, gdy konflikt z Rosją się rozpoczął.

Polacy także chcą pomóc!

Polacy chcą pomóc i także ruszyli oddawać krew dla Ukrainy. Dotychczas akcja odbyła się  m. in. w Krakowie, a kolejne miasta, jak Częstochowa, czy Nowy Sącz, zapowiadają, że jeśli będzie taka potrzeba, również zorganizują podobne wydarzenia.

Kto może oddać krew?

Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat. Jeśli ktoś oddaje krew po raz pierwszy, górna granica wieku wynosi 60 lat.

Minimalna waga krwiodawcy wynosi 50 kg, ważny jest stan zdrowia i nie przyjmowanie na stałe żadnych leków, a także czasowe lub stałe przeciwwskazaniem do oddawania krwi.

Krew dla Ukrainy- jak to wygląda od strony praktycznej?

Czy krew oddawana przez Polaków rzeczywiście trafi na Ukrainę? Od strony praktycznej sytuacja jest bardziej skomplikowana. Krew o danej grupie trafia tam, gdzie jest w danym momencie potrzebna. Oznacza to, że może trafić również do polskich szpitali. Jednak zapasy krwi przekazywane są również na Ukrainę.

Warto oddawać krew

Krew to magiczny i bezcenny lek, który ratuje życie. Dlatego warto się zaangażować i ją oddać! To nieoceniona pomoc, która przyda się w tak trudnym momencie, z jakim teraz mamy do czynienia.