Dlaczego dziecko najgorzej zachowuje się przy mamie?

Patrycja
Rodzicielstwo
23.02.2022 13:42
Dlaczego dziecko najgorzej zachowuje się przy mamie?

Wielu rodziców zastanawia się, dlaczego dziecko inaczej zachowuje się z mamą, niż pod opieką innych osób? Odpowiadamy na to pytanie!

Zdjęcie Dlaczego dziecko najgorzej zachowuje się przy mamie? #1

Przy rodzicach dzieci mogą być sobą

Eksperci są zgodni: przy rodzicach dzieci mogą być sobą, dlatego swoje najgorsze zachowania zostawiają właśnie dla nich.

Im młodsze dziecko tym trudniej dostosować mu się do powszechnie obowiązujących norm. Kosztuje je to wiele energii i wysiłku, dlatego w domu wyładowują nagromadzone w ciągu dnia emocje i frustracje. Gdy widzą rodziców, dają upust wszystkim skumulowanym uczuciom. Ulga na widok rodziców jest tak silna, że nie mogą ich dłużej tłumić.

Dzieci zostawiają swoje najlepsze i najgorsze zachowanie dla rodziców

W żłobku, przedszkolu, przy dziadkach, a nawet tacie, często dzieci zachowują się inaczej, bez zarzutu. Są radosne, uśmiechnięte i spokojne. Dopiero przy mamie pokazują pełen wachlarz emocji, zostawiając dla niej swoje „najgorsze” zachowania…

Psychologowie uspokajają- to naturalne!

Według psychologów to całkowicie naturalne. Dziecko najczęściej wybiera sobie rodzica, przy którym zmienia swoje zachowanie- czasem jest to tylko mama, a czasem ma to miejsce zarówno przy mamie, jak i tacie. To normalne i bardziej powinien niepokoić nas brak takich zachowań.

Dziecko rozładowuje nagromadzone emocje

Dziecko zmienia swoje zachowanie przy osobie, której najbardziej ufa i z którą czuje się w pełni bezpieczne. W ten sposób dziecko komunikuje swoje emocje i potrzeby, a także uchodzi z niego nagromadzone przez cały dzień napięcie.

W ten sposób komunikuje się z rodzicami

To sposób na znalezienie ujścia dla emocji, z którymi nie potrafi sobie w inny sposób poradzić. Małe dziecko nie umie jeszcze powiedzieć, co czuje i co się z nim dzieje, więc okazuje to po prostu płaczem, złością i frustracją. To normalne, że gdy małe dziecko widzi mamę, daje upust temu wszystkiemu, co przeżywa.

Czuje się bezpieczne i kochane

W końcu, gdzie jak nie w domu z najbliższymi osobami, dziecko ma być sobą? Okazać, że potrzebuje wsparcia, uwagi i opieki? Gdy czuje się kochane, bezpieczne i akceptowane, wie że może być w pełni sobą, autentycznie przeżywać swoje uczucia, wyrażać emocje i potrzeby. Właśnie dlatego zachowuje się w ten sposób.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną