Dzieci są oczkiem w głowie rodziców, którzy chcą dla nich jak najlepiej. Jeden z pediatrów stworzył zupkę, która jest podawana dzieciom do dziś i uratowała życie wielu z nich.
Ernst Moro
W 1874 roku w Lublanie urodził się Ernst Moro, który w późniejszych latach został lekarzem. Studia skończył on na Uniwersytecie w Grazu, a w 1911 roku obronił tytuł profesora pediatrii. Na początku XX wieku wśród dzieci panowała wysoka śmiertelność. Wielu pediatrów łamało sobie głowę, jak można temu zaradzić, ponieważ śmiertelność wynosiła aż 25%. Najczęściej dzieci umierały z powodu biegunki. W tamtym czasie nie wynaleziono jeszcze penicyliny.
Idealne lekarstwo
Lekarz Moro jako pediatra również zachodził w głowę, jak pomóc dzieciom w czasie biegunki. Wynalazł on lekarstwo, które zadziałało, a mianowicie była to zupa marchewkowa. Składała się ona z trzech składników, a mianowicie z marchewki, wody i soli. Marchewkę należało ugotować w osolonej wodzie i następnie przetrzeć ją przez sito. Miała ona wtedy postać papki, która była podawana dzieciom. Okazało się, że lekarstwo to poskutkowało i przeżywalność znacząco wzrosła.
Zupa marchewkowa
Marchewka jest bardzo zdrowym warzywem, które ma w sobie wiele witamin. Przede wszystkim zawiera ona jednak oligosacharydy, które wypłukują bakterie odpowiedzialne za powstawanie biegunki. Najczęściej osiadają one na ściankach wątroby i jelita. To pomarańczowe warzywo dostarcza również organizmowi minerałów, witamin i wodę, które są wypłukiwane z organizmu podczas biegunki.
Dorobek Ernsta Moro
Wykazał, że dzieci karmione piersią mają lepszą odporność niż te karmione mlekiem z butelki. Opisał również opisał zespół jelita drażliwego u dzieci, Opracował specjalną mieszankę mleczną (mleko, mąka, masło, cukier),wynalazł prosty test skórny na gruźlicę. Rozpowszechnił termin pierwszy trymestr ciąży i opisał, co się wówczas dzieje w ciele kobiety.