Wysokie ceny w Polsce. Premier mówi o możliwych rozwiązaniach

Agnieszka
Newsy
14.02.2022 8:44
Wysokie ceny w Polsce. Premier mówi o możliwych rozwiązaniach

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu dla “Sieci”, w którym poinformował między innymi o rozwiązaniach, jakie rząd planuje wprowadzić w przypadku, gdy inflacja w Polsce nie zacznie spadać, a ceny nie wrócą do stanu sprzed inflacji.

Premier Mateusz Morawiecki został zapytany w rozmowie między innymi o to, jak wygląda sytuacja w Polsce po ostatniej fali pandemii. Stwierdził, że gdyby nie wysoka inflacja, to mógłby kilka pozytywnych rzeczy wymienić. Wspomniał między innymi o niskim bezrobociu. 

"Gdyby nie wysoka inflacja, zaimportowana do Polski z zewnątrz, to mógłbym powiedzieć tu kilka dobrych i pozytywnych zdań. Bezrobocie wynosi zaledwie 2,9 proc., co przy takich światowych turbulencjach jest dla mojego rządu ogromnym powodem do dumy. To samo się nie zrobiło – na obronę miejsc pracy wydaliśmy ponad 200 mld zł. Jednak to były dobrze wydane pieniądze. Co może być ważniejszego niż praca? Polacy pamiętają, jak wielkim nieszczęściem, tragedią dla rodzin, dla całych regionów jest bezrobocie" – powiedział premier.

Premiera zapytano także, czy nie miał nigdy wątpliwości co do uruchomienia traczy inflacyjnej. Czemu stanowczo zaprzeczył. Dodał też, że tarcza antyinflacyjna w Polsce jest jedną z najskuteczniejszych w skali Europy.

Czy tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona?

W związku z tym, że obecna tarcza antyinflacyjna, czyli między innymi obniżka podatku VAT na żywność i paliwa, ma potrwać tylko do lipca, premier został zapytany o jej możliwe przedłużenie.

"Ja tu nie ulegnę – będziemy utrzymywać obniżone stawki VAT, akcyzy, dodatki osłonowe i tworzyć w razie czego nowe “poduszki bezpieczeństwa” dla społeczeństwa" - zadeklarował w rozmowie z tygodnikiem "Sieci" premier Mateusz Morawiecki.

Wcześniej jednak stwierdził, że jego zdaniem inflacja w Polsce zacznie spadać w II i III kwartale roku.

"Liczę na to, że wtedy już inflacja będzie w mocnym trendzie spadającym. Ale podchodzę do tego z pokorą, nie wiem tego" - zastrzegł szef rządu. Dodał, że inflacja jest zjawiskiem globalnym i nie występuje ona tylko w Polsce.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną