Bony dla bezrobotnych do 30 roku życia. Co obejmują?

Martyna P.
Newsy
11.02.2022 12:10
Bony dla bezrobotnych do 30 roku życia. Co obejmują?

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30 roku życia, mogą skorzystać z oferty Urzędu Pracy, która zawiera 4 rodzaje bonów. Mają być one zachętą dla młodych bezrobotnych do aktywnego szukania zatrudnienia.

Urząd Pracy oferuje różne formy wsparcia. Jest to doradztwo zawodowe, staże, szkolenia, dofinansowanie dla pracodawców, roboty publiczne, czy zwrot kosztów opieki nad dzieckiem.

Ponadto Urzędy Pracy oferują osobom bezrobotnym, które nie ukończyły 30 roku życia 4 rodzaje bonów. Wyróżniamy bon szkoleniowy, bon stażowy, bon zatrudnieniowy oraz bon na zasiedlenie.

 

Zdjęcie Urząd Pracy: 4 rodzaje bonów wsparciem dla bezrobotnych do 30 roku życia. Co obejmują? #1

Bon szkoleniowy

Bon szkoleniowy przeznaczony jest dla osób, które chcą lub są zobowiązane do odbycia szkolenia w celu rozpoczęcia pracy. W ramach takiego bonu mogą być sfinansowane koszty szkoleń, kosztów kwalifikacyjnego kursu zawodowego, niezbędnych badań lekarskich lub psychologicznych, przejazdu na szkolenia, zakwaterowania.

Koszty przejazdu i zakwaterowania pokrywane są w określonych kwotach i na określonych warunkach.

Bon pozwalana na sfinansowanie kosztów szkolenia w wysokości do 100% przeciętnego wynagrodzenia. W sytuacji, gdy koszt szkolenia przekracza kwotę określoną w bonie, osoba bezrobotna sama pokrywa koszty przekraczające wskazany limit.

Osoba bezrobotna składa wniosek do Urzędu Pracy. Bon szkoleniowy przyznawany jest przez starostę, który reprezentowany jest przez Urząd Pracy.

 

Bon stażowy

Osoba bezrobotna, która wskaże pracodawcę, który chce przyjąć ją na 6 miesięczny staż z co najmniej 6 miesięcznym okresem zatrudnienia, może ubiegać się o bon stażowy.

Bon stażowy pokrywa kwoty przejazdu do i z miejsca odbywania stażu. Są to określone kwoty, wypłacane w transzach. Bon może również sfinansować koszty niezbędnych badań psychologicznych i lekarskich.

Zachętą dla pracodawców ma być premia przyznawana za zatrudnienie bezrobotnego na okres co najmniej 6 miesięcy. Premia przyznawana jest po złożeniu wniosku i podlega waloryzacji.

 

Bon zatrudnieniowy

Bon zatrudnieniowy daje pracodawcy gwarancję refundacji części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne przez Urząd Pracy. Pracodawca zobowiązany jest do zatrudnienia osoby bezrobotnej na okres 18 miesięcy. Urząd Pracy deklaruje refundację pracodawcy części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne przez okres 12 miesięcy, w wysokości 100% kwoty zasiłku. 

 

Bon na zasiedlenie

Bon przyznawany jest osobom, które deklarują chęć podjęcia zatrudnienia lub rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej poza dotychczasowym miejscem zamieszkania.

Warunkiem otrzymania bonu jest osiąganie wynagrodzenia lub przychodu w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto miesięcznie oraz z tego tytułu podlegać ubezpieczeniom społecznym.

Znaczenie ma również odległość między dotychczasowym miejscem zamieszkania a docelowym miejscem zamieszkania (w związku z podjęciem aktywności zawodowej).

Odległość ta powinna wynosić co najmniej 80 km lub czas dojazdu do tej miejscowości i powrotu do miejsca dotychczasowego zamieszkania powinien przekraczać łącznie co najmniej 3 godziny dziennie.

Kolejnym warunkiem jest okres zatrudnienia lub okres prowadzenia działalności, który musi wynosić co najmniej 6 miesięcy.

Zdjęcie Urząd Pracy: 4 rodzaje bonów wsparciem dla bezrobotnych do 30 roku życia. Co obejmują? #2