Jak nauczyć dziecko dogadywania się z kolegami? Naucz je tych 5 umiejętności

Katarzyna
Małe dziecko
18.01.2022 20:00
Jak nauczyć dziecko dogadywania się z kolegami? Naucz je tych 5 umiejętności

Rodzice muszą nauczyć dziecko wszystkiego od podstaw. Jak więc nauczyć dziecko dogadywania się z kolegami? Podpowiadamy!

Zdjęcie Jak nauczyć dziecko dogadywania się z kolegami? Naucz je tych 5 umiejętności #1

Nauka malucha

Małe dziecko trzeba nauczyć praktycznie wszystkiego, ponieważ samo z siebie nie wie jak zrobić wiele rzeczy. W początkowych stadiach życia nauczycielami są rodzice, od których dziecko wszystkiego się uczy. Z biegiem czasu jednak dziecko więcej czasu przebywa z kolegami niż z rodzicami. Co zrobić, aby dziecko dobrze dogadywało się z rówieśnikami? Czego warto je nauczyć? Sprawdźcie!

Zabawy z rówieśnikami 

Ważne jest, aby dziecko odnalazło się w środowisku swoich rówieśników i zaczęło z nimi spędzać czas. Dzięki temu dochodzi do nawiązywania przyjaźni i wspólnych interakcji między dziećmi. To rodzice powinni nauczyć dziecko pewnych zachowań, które pomogą w nawiązywaniu znajomości z innymi dziećmi. Dzięki nim dziecku łatwiej będzie bawić się i dogadywać z innymi maluchami. Podpowiadamy jakie umiejętności kształtować u malucha, aby szybko zaprzyjaźniło się z innymi dziećmi. 

1) Umiejętność współpracy

Każdy rodzic powinien nauczyć swoje dziecko współpracy, ponieważ dzięki temu inne dzieci chętniej będą się z nim bawić. Wspólne układanie klocków czy zabawa w chowanego wymaga współpracy wszystkich uczestników zabawy. Dziecko, które będzie umiało współpracować, będzie chętniej zapraszane do zabawy oraz szybciej się w niej odnajdzie. Cechy tej można uczyć dziecko poprzez wspólne przygotowywanie posiłków czy sprzątanie, gdzie każdy ma swój przydział obowiązków.

2) Umiejętność dzielenia się

Aby dziecko odnalazło się wśród rówieśników, należy również nauczyć je dzielenia się z innymi. Dzielenie się zabawami czy jedzeniem to dobry nawyk, jednak nie należy uczyć go „na siłę”. Jeśli dziecko nie chce się na razie dzielić, to nie należy go do tego zmuszać. Wtedy warto chwalić dziecko za każdym razem, gdy podejmie taką decyzję. Starsze dzieci w wieku około 8 lat chętniej dzielą się z innymi niż te młodsze. Chęć dzielenia się może więc przyjść z wiekiem.

Zdjęcie Jak nauczyć dziecko dogadywania się z kolegami? Naucz je tych 5 umiejętności #2

3) Umiejętność słuchania

Dzieci mają zawsze dużo do powiedzenia. Aby maluch odnalazł się wśród rówieśników, należy nauczyć go również słuchać, tego, co mówią inne dzieci. Jest to jeden z elementów zdrowej komunikacji. Dziecko powinno umieć zarówno słuchać, jak i nie przeszkadzać, gdy wypowiada się ktoś inny. Słuchanie ze zrozumieniem można ćwiczyć poprzez urywanie rozmowy i pytanie dziecka, co się do niego przed chwilą powiedziało.

4) Umiejętność szanowania przestrzeni innych

Małe dzieci są wścibskie i chciałby wszystko wiedzieć i być w centrum uwagi. Czasami jednak drugiej osobie trzeba dać trochę przestrzeni osobistej i nie ingerować w nią. Nauczenie dziecka szanowania przestrzeni osobistej innych spowoduje, że inne dzieci chętniej będą się z nim bawić. Można tego dziecka nauczyć, poprzez tłumaczenie mu, że samo zapewne też by nie chciało, aby ktoś wchodził do jego pokoju np. bez pukania.

5) Kultura osobista

Aby dziecko lepiej odnalazło się wśród rówieśników, to warto nauczyć je kultury osobistej, czyli tzw. magicznych słów jak: proszę, dziękuję czy przepraszam. Dzięki temu inne dzieci na pewno szybko je zaakceptują i zbuduje się między nimi silniejsza relacja. W tym wypadku najlepiej jest dawać dziecku przykład poprzez własną osobę i stosowanie tych słów.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną