Zdrowie

Do czego prowadzą wady zgryzu? O tych skutkach ubocznych nie wiedziałaś

Elżbieta

Sept. 3, 2019, 3:03 p.m.

Do czego prowadzą wady zgryzu? O tych skutkach ubocznych nie wiedziałaś

Wygląd naszej twarzy jest bardzo ważny, to on determinuje naszą atrakcyjność. Czy wiedziałeś, że bardzo ważną rolę w nim odgrywa układ szczęki? Źle ustawiona szczęka bądź proteza po czasie potrafi widocznie zmienić nasze rysy twarzy. Jednak zły zgryz to nie tylko brzydki uśmiech, lecz także zagrożenie dla zdrowia. Zagrożony jest układ trawienny i sercowo-naczyniowy.

Zdjęcie Do czego prowadzą wady zgryzu? O tych skutkach ubocznych nie wiedziałaś #1

Wady zgryzu

Rozróżnia się kilka rodzajów wad zgryzu:

Zgryz krzyżowy – zęby dolne zachodzą na górne,

Zgryz otwarty – zęby nie stykają się ze sobą,

Przodozgryz – dolny łuk zębów zachodzi na górny,

Tyłozgryz – cofnięcie dolnego łuku zębowego względem górnego,

Stłoczenia – zbyt duże zęby w stosunku do zębodołów,

Zęby odseparowane – szpary między zębami z powodu nadmiaru miejsca w szczęce.

Wymowa

Krzywa szczeka, może prowadzić do wad wymowy.

Strzykanie zębami

Wady zgryzu często prowadzą do zgrzytania zębami, jest to nazywane dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego i objawia się charakterystycznym dźwiękiem podczas ruchu szczęką. Osoby cierpiące na tę przypadłość mogą też odczuwać ból w stawie.

Bóle

Krzywy zgryz może wywoływać bóle podczas żucia pokarmów. Zarówno podczas jedzenia, jak i przy wymowie, gdy szczęka jest krzywa, musimy zaangażować więcej mięśni jej odpowiednie ułożenie. Taka sytuacja prowadzi do napięć mięśni, przez które może boleć żuchwa, ale także i głowa.

Problemy z zębami

Wady zgryzu prowadzą do poważnych problemów z zębami. Między innymi jest duże ryzyko ukruszenia lub pęknięć zębów podczas przeżuwania posiłków. Krzywe, żeby ciężej również domyć.

Zdjęcie Do czego prowadzą wady zgryzu? O tych skutkach ubocznych nie wiedziałaś #2

Wygląd twarzy

Wada zgryzu może prowadzić do widocznej asymetrii twarzy. Choć nie jest to groźne dla zdrowia, nasz wygląd się zmienia i atrakcyjność spada.

Procesy trawienne

Wady zgryzu prowadzą do gorszego trafiania pokarmów. Jest to spowodowane tym, że jedzenie może nie być odpowiednio przeżuwane, przez co składniki odżywcze nie są odpowiednio trawione. Nieprzeżute jedzenie prowadzi też do refluksów żołądka i wzdęć.

Skąd wiedzieć, że mamy krzywą szczękę?

Jeśli sami nie widzimy niechcianej wady, to oczywiście warto zapytać specjalisty. Polecamy przeprowadzić mały test: zaciśnij zęby, tak mocno, jak tylko potrafisz, jeśli czujesz narastający ból głowy, to z całą pewnością musisz udać się do lekarza.