Wiele przyszłych mam denerwuje się i stresuje zbliżającym się porodem. To niezwykłe, ale także trudne przeżycie. Z tego powodu na porodówce popełniają wiele błędów, które negatywnie przebiegają na jego przebieg, zwiększając ból i dyskomfort przyszłej mamy. Dowiedz się, jak się przed nimi ustrzec!
Te błędy najczęściej popełniają kobiety na porodówce!
Nie da się przewidzieć, jak będzie wyglądał poród i często nie można na niego wpłynąć. Jednak większość błędów popełnianych przez rodzące wynika z niedostatecznej wiedzy na jego temat oraz braku znajomości ich praw. Sprawdź, jakie błędy popełniają rodzące na porodówce i jak się przed nimi ustrzec.
Brak potrzebnych dokumentów i wyników badań
Brak potrzebnych dokumentów i wyników badań to błąd, który czasem popełniają rodzące. Przed wyjazdem do szpitala upewnij się, czy wszystko ze sobą wzięłaś!
Jakie dokumenty należy przygotować?
- dowód tożsamości,
- dowód ubezpieczenia,
- karta przebiegu ciąży,
- skierowanie do szpitala (nie jest wymagane),
- numer NIP pracodawcy lub własny w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.
Jakie wyniki badań ze sobą zabrać?
- grupa krwi i czynnik Rh (oryginał),
- przy ujemnym Rh (Rh-) - badanie na obecność przeciwciał anty Rh,
- ostatnia morfologia i badanie moczu,
- wynik badania HBS ,
- odczyn WR,
- wynik ostatniego USG,
- wynik badania na obecność HIV,
- wynik posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku Streptoccocus agalactiae
- wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży,
- inne istotne wyniki badań i/lub konsultacji np.: konsultacja okulistyczna, kardiologiczna, ortopedyczna.
Źle zapakowana torba do szpitala
Torbę do szpitala warto mieć spakowaną już od 32. tygodnia ciąży, a najpóźniej na 3 tygodnie przed terminem porodu.
Przygotowania najlepiej zacząć odpowiednio wcześniej, aby mieć czas upewnić się, czego wymaga szpital. Dzięki temu przyszła mama będzie miała czas na zrobienie badań i przygotowanie niezbędnych zaświadczeń.
W torbie powinny znaleźć się rzeczy dla mamy oraz dziecka. Zazwyczaj szpitale publikują listy potrzebnych rzeczy na swoich stronach internetowych. Dzięki temu przyszła mama dokładnie wie co spakować, żeby dostosować się do swoich potrzeb i tego co oferuje szpital.
Zbyt szybki przyjazd do szpitala
Kobiety, zwłaszcza te rodzące po raz pierwszy chcą zdążyć do szpitala, bo boją się, że urodzą w domu lub podczas podróży. Z tego powodu, często przyjeżdżają do szpitala za szybko. Warto pamiętać, że od pierwszych skurczów czy odejścia wód mija jeszcze wiele godzin, zanim urodzi się dziecko.
Nieodpowiednie przygotowanie do porodu
Kobiety rodzące po raz pierwszy często nie wiedzą, czego mają się spodziewać podczas porodu i pobytu w szpitalu. Nie wiedzą, czy mogą przyjechać w makijażu, z pomalowanymi paznokciami, w biżuterii, czy mają się depilować i co ze sobą zabrać.
Z tego powodu już od 21. do 26. tygodnia ciąży warto zapisać się na kurs do szkoły rodzenia. Pomoże odpowiednio przygotować się przyszłej mamie i zdobyć informacje na temat przebiegu porodu, połogu oraz opieki nad dzieckiem.