Zmarła Antonina Girycz–Dzienisiewicz. Aktorka miała 82 lata

Agnieszka

Newsy

21.01.2022 9:18

Zmarła Antonina Girycz–Dzienisiewicz. Aktorka miała 82 lata

 

Antonina Girycz–Dzienisiewicz była utalentowaną i docenianą aktorką teatralną i filmową. Zajmowała się też dubbingiem. Niestety, kobieta zmarła, o czym poinformowała jej córka, Julia Dzienisiewicz.

"Nie była aktorką pierwszoplanową, ale jej charakterystyczne postaci drugoplanowe, epizody oraz kreacje dubbingowe na długo zostaną w pamięci widzów" - napisała córka aktorki. 

Anna Girycz-Dzienisiewicz zmarła 19 stycznia 2022 roku w wieku 82 lat. 

 

Życie zawodowe Antoniny Girycz–Dzienisiewicz

Artystka urodziła się 20 lutego 1939 roku w Berdyczowie, czyli na terenie, który obecnie należy do Ukrainy. W roku 1959 ukończyła we Wrocławiu studia dramatyczne i zadebiutowała rolą Ady w "Lekkomyślnej siostrze" Włodzimierza Perzyńskiego. 

Przez ponad 30 lat (1967 do 2001) aktorka występowała w warszawskim Teatrze Współczesnym. W tym czasie powstało trzynaście spektakli Teatru Telewizji z jej udziałem, m.in.: "Strach i nędza III Rzeszy", "Malowana żona", "Dziady", czy "Komu wierzycie". 

Aktorka zajmowała się też dubbingiem. Powstało z jej udziałem 156 audycji i słuchowisk Teatru Polskiego Radia, m.in. w: "Co tu kłopotu", "Komu bije dzwon" i "Sława i chwała". Kreacje głosowe tworzyła też w dubbingu w bajkach i filmach dla dzieci, m.in. jako Swatka w "Mulan", babcia Georginia w "Charliem i fabryce czekolady" czy matka Gru w "Jak ukraść księżyc".

Prywatnie natomiast aktorka była żoną Macieja Dzienisiewicza (1939-87), aktora, reżysera, dyrektora teatru i pedagoga. Ma z nim dwie córki - Julię i Izabellę.