Czarnek ogłasza nowy przedmiot w szkołach! Co się zmieni?

Martyna P.
Newsy
20.01.2022 13:08
Czarnek ogłasza nowy przedmiot w szkołach! Co się zmieni?

We wrześniu 2023 roku do szkół zostanie wprowadzony nowy przedmiot. Ma on zastąpić podstawy przedsiębiorczości. Zmiany zapowiedział Przemysław Czarnek - minister edukacji i nauki na czwartkowym spotkaniu w Warszawie.

Minister Edukacji przestawił założenia na rok szkolny 2023/2024 r. podczas spotkania dotyczącego rozpoczęcia konsultacji na temat praktycznego nauczania przedsiębiorczości w szkołach. Rozmowy odbywały się w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zdjęcie Czarnek ogłasza nowy przedmiot w szkołach! Co się zmieni? #1

 

Nowy przedmiot w roku szkolnym 2023/2024

Na spotkaniu Przemysław Czarnek wspomniał, że w polskim systemie szkolnictwa jest przewidzianych tylko 60 godzin lekcyjnych, związanych z ekonomią i finansami w ciągu 12 lat nauki. Mężczyzna zaznaczył, że to zdecydowanie za mało, gdyż po wyliczeniach okazuje się, że edukacja dotycząca finansów i ekonomii zajmie polskim uczniom zaledwie 2 dni w okresie tych 12 lat.

Minister Edukacji i Nauki uważa, że w szkołach jest za mało praktycznych aspektów o charakterze przedsiębiorczości, zarządzania i biznesu.

MEiN poinformował, że przedmiot podstawy przedsiębiorczości zostanie zastąpiony przedmiotem o nazwie biznes i zarządzanie.

Wprowadzenie zmian ma celu przygotowanie młodzieży do podejmowania ważnych decyzji finansowych w dorosłym życiu. Zdobyta wiedza ma ułatwić skuteczne zarządzanie gospodarstwem domowym oraz firmami.

„Chcemy przyspieszyć. Potrzebujemy menedżerów, potrzebujemy ludzi odważnych, którzy będą świadomi tego, jak zarządzać, co to jest biznes, ale będą też umieli radzić sobie w swoim gospodarstwie domowym, w podejmowaniu decyzji finansowych, ale też będą potrafili rozliczać się z podatków” – dodał Przemysław Czarnek.

Nowy przedmiot znajdzie się na maturze od 2027 r. jako przedmiot do wyboru.

Przypomnijmy, że niedawno rozpoczęły również prace nad projektem stworzenia nowego przedmiotu dla szkół ponadgimnazjalnych. Chodzi o HIT, czyli Historia i Teraźniejszość. Według Resoru Edukacji przedmiot ma wyplenić lukę w wiedzy uczniów z zakresu historii współczesnej.

Historia i teraźniejszość byłaby nauczana w szkołach ponadpodstawowych od nowego roku szkolnego, czyli od 1 września 2022 roku. Zakres tematyczny przedmiotu obejmie zagadnienia związane z wydarzeniami drugiej połowy XX w. i początku XXI.

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną