Mateusz Morawiecki ogłosił pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na obszarze całego kraju.

Martyna

Newsy

19.01.2022 14:18

Mateusz Morawiecki ogłosił pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na obszarze całego kraju.

Na terenie całego kraju zaczął obowiązywać pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP. Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie w tej sprawie.

 

Stopnie alarmowe – co to takiego?

Stopnie CRP ogłaszane są w związku z zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Ogłoszony przez premiera stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych, które określane są w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Istnieją bowiem cztery stopnie alarmu: ALFA, BRAVO, CHARLIE i najwyższy DELTA.

Decyzja o ogłoszeniu pierwszego stopnia alarmowego ALFA-CRP została podjęta po konsultacjach na posiedzeniu Zespołu Incydentów Krytycznych w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa. Sprawa konsultowana była również z Ministrem Spraw Wewnętrznych oraz szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zdjęcie Mateusz Morawiecki ogłosił pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na obszarze całego kraju. #1

 

Pierwszy stopień alarmowy na terenie całego kraju

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że alarm obowiązuje od wtorku – 18 stycznia od godziny 23.59 do niedzieli 23 stycznia do godziny 23.59. Powodem wprowadzenia alarmu jest potencjalne ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Alarm został ogłoszony z uwagi na obserwowane w ostatnim czasie cyberataki na Ukrainie. W kraju tym atak cybeprzestępców objął aż 70 serwisów rządowych. Mówi się, że był to największy cyberatak na przestrzeni kilku lat. W komunikacie Resortu Cyfryzacji podano, że podczas incydentu na  Ukrainie został również odcięty dostęp do platformy Diia – jest to odpowiednik polskiej aplikacji mObywatel.

" […] oprócz ataku na strony rządowe, doszło również do o wiele poważniejszego w skutkach wykorzystania złośliwego oprogramowania, którego celem jest, jak donosi Microsoft Threat Intelligence Center (MSTIC), destrukcja danych znajdujących się na zainfekowanych urządzeniach" – dodano w komunikacie.

W komunikacie RCB czytamy, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje powinny być zgłaszane na Policję.

Dodajmy, że alarm ALFA-CRP był ostatnio ogłoszony między 6 a 10 grudnia podczas katowickiego Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021.

Zdjęcie Mateusz Morawiecki ogłosił pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na obszarze całego kraju. #2