Barbara Nowacka ujawniła, że w 2025 roku do szkół zostanie wprowadzony nowy przedmiot.
Nowy przedmiot w szkołach
Minister Edukacji zapowiedziała, że we wrześniu 2025 roku do szkół trafi nowy przedmiot – Edukacja Obywatelska. Będzie on wykładany w drugiej klasie ponadpodstawowej. Przedstawiciele resortu uważają, że jest to odpowiedni czas na wprowadzenie tego przedmiotu.
„To jest moment, kiedy młodzi ludzie mają już pewną wiedzę, narzędzia i zaczynają się interesować otoczeniem społeczno-politycznym. Chcemy więc, żeby ten przedmiot był jak najbardziej praktyczny, żeby zawierał elementy, które pozwolą uczniom zobaczyć, jak funkcjonuje samorząd, żeby zawierał elementy debaty oksfordzkiej, kontaktu z ludźmi o innych poglądach" – wyjaśniła Barbara Nowacka.
Koniec z Historią i Teraźniejszością
Edukacja Obywatelska ma zastąpić HiT. Wiceszefowa MEN zakomunikowała, że do konsultacji trafi projekt dotyczący ramowych planów nauczania, którego celem jest wykreślenie HIT-u. Kobieta zapewniła, że żaden następny rocznik nie będzie miał tego przedmiotu.
Inne rewolucyjne zmiany w szkołach
Zajęcia z pierwszej pomocy
W wrześniu 2024 roku do szkół zostaną wprowadzone zajęcia z pierwszej pomocy. 12 godzin zajęć będzie obowiązywało w klasach I-III szkoły podstawowej.
Zawężona podstawa programowa
Resort Edukacji chce także zawęzić podstawę programową. Jej nowa forma ma obowiązywać w okresie przejściowym od roku 2024/2025.
Natomiast kompleksowa reforma programowa wejdzie w życie:
- od września 2026/2027 w szkołach podstawowych,
- od września 2028/2029 w szkołach ponadpodstawowych.
Koniec z wliczaniem ocen z etyki i religii do średniej!?
Rozporządzenie zakłada również, że w roku szkolnym 2024/2025 ocena z religii i etyki NIE BĘDZIE wliczać się do średniej ocen rocznych. Resort podkreśla, że ma to na celu zapewnienie uczniom takich samych szans w kwestii uzyskiwania średniej ocen.
Szkoły bez zadań domowych
Przypomnijmy, że od 1 kwietnia 2024 roku obowiązują nowe zasady dotyczące zadawania prac domowych. Resort podkreśla, że głównym założeniem nowych przepisów jest zapewnienie dzieciom prawa do odpoczynku.
- w szkołach podstawowych w klasach I-III - nauczyciel nie zadaje uczniom pisemnych prac domowych oraz praktyczno-technicznym. Wyjątkiem będą ćwiczenia usprawniające motorykę małą,
- w klasach IV-VIII zadania będą nieobowiązkowe i nieoceniane. Nauczyciele będą mogli zadawać prace domowe ale uczniowie nie będą miał obowiązku ich odrabiania.