Czy można karmić piersią przy przeziębieniu?

Patrycja
Niemowlę
18.01.2022 19:31
Czy można karmić piersią przy przeziębieniu?

Czy karmienie piersią podczas choroby mamy lub dziecka jest bezpieczne? Dowiedz się, jak przeziębienie, gorączka, grypa lub inne choroby wpływają na karmienie piersią.

Zdjęcie Karmienie piersią a przeziębienie matki i dziecka #1

Dlaczego warto karmić piersią?

Mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze i substancje niezbędne do prawidłowego rozwoju  dziecka. To pokarm unikalny i idealnie dopasowany do potrzeb żywieniowych niemowlęcia. Zawiera czynniki przeciwzapalne, składniki aktywne immunologicznie, enzymy, hormony, prebiotyki, białka, węglowodany, tłuszcze, minerały i witaminy.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karminie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka i utrzymanie karmienia naturalnego wraz z wprowadzeniem pokarmów uzupełniających, aż do drugiego roku życia.

Mleko matki to najlepszy pokarm dla dziecka

Mleko pełni nie tylko funkcje odżywcze, ale chroni też przed czynnikami chorobotwórczymi. Wzmacnia odporność, zmniejsza ryzyko zachorowalności i łagodzi przebieg wielu chorób układu oddechowego, pokarmowego, moczowego. Zmniejsza ryzyko wystąpienia nadwagi, otyłości, cukrzycy typu 1 i2, astmy, alergii.

Oprócz tego karmienie piersią doskonale wpływa na rozwój emocjonalny i psychospołeczny dziecka. Niesie korzyści zarówno dla dziecka i matki.

Karmienie piersią a przeziębienie matki i dziecka

Co w przypadku gdy dziecko lub matka są chore? Jak przeziębienie, gorączka, grypa lub inne choroby wpływają na karmienie piersią?

Karmienie a chore niemowlę

Powinno się karmić piersią chore niemowlę. Karmienie naturalnym pokarmem chorego dziecka daje mu szansę na szybszy powrót do zdrowia i działa na nie kojąco i uspokajająco. Skład pokarmu zmienia się, gdy niemowlę jest chore. Organizm matki zaczyna wytwarzać odpowiednie przeciwciała, pozwalające zwalczyć infekcje. Dziecko wraz z mlekiem je otrzymuje, co pozwala mu szybciej zwalczyć chorobę. To korzystne też w razie problemów żołądkowych u niemowlęcia, ponieważ mleko jest bardzo lekkostrawne i pełne probiotyków.

Karmienie a chora matka

W przypadku większości chorób najlepiej jest nie przerywać karmienia piersią. Jeśli zachowujesz na przeziębienie, grypę, nieżyt żołądka, biegunkę lub zapalenie sutka, możesz kontynuować karmienie w zwykłym trybie.

Nie dość, że niemowlę nie zarazi się poprzez pokarm, to dodatkowo zyska przeciwciała, ograniczające ryzyko wystąpienia u niego tej samej przypadłości. Lekarze i eksperci laktacyjni uważają, że karmienie piersią podczas choroby jest nie tylko bezpieczne, ale też pomocne.

Co z zażywaniem leków podczas karmienia piersią?

Stosowanie leków w czasie karmienia piersią zawsze powinnaś skonsultować z lekarzem. Ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących ich dawkowania.

Niektóre leki, takie jak paracetamol, ibuprofen oraz niektóre antybiotyki nie mają wpływu na karmienie piersią. Na inne preparaty powinnaś uważać (aspiryna), a jeszcze innych całkowicie unikać (np. środków zawierające substancje wykrztuśne, udrażniających drogi oddechowe, czy pewnych środków przeciwbólowych na receptę, takich jak kodeina i tramadol).

W razie wątpliwości zwróć się o pomoc do lekarza lub farmaceuty. Udzielą Ci szczegółowych informacji na temat poszczególnych leków i ich dawkowania podczas karmienia piersią.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną