Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? Lista umiejętności

Agnieszka
Dziecko
07.03.2023 11:15
Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? Lista umiejętności

Wiek pójścia do przedszkola różni się nieco w zależności od przypadku. Jednak najczęściej to trzylatki po raz pierwszy rozpoczynają swoją przedszkolną przygodę. Jest to duży stres i nowość zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Jak więc przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? Co powinno umieć, aby zminimalizować stres i poradzić sobie w nowym otoczeniu?

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?

Dla kilkuletniego dziecka, które rzadko rozstaje się przecież z rodzicami, spędzanie kilku godzin w przedszkolu może wiązać się ze sporym stresem. Warto więc już wcześniej przygotowywać go psychicznie na fakt rozstania się z rodzicami na jakiś czas.

Dziecko powinno mieć świadomość tego, że mama lub tata zawsze wrócą i zabiorą go z przedszkola. Dzięki temu zacznie traktować przedszkole jako przyjemny czas dla siebie. 

Co powinno umieć dziecko, zanim pójdzie do przedszkola?

Korzystanie z toalety

Nic się nie stanie, jeśli Twoje dziecko raz na jakiś czas się zapomni lub nie zdąży do toalety w przedszkolu. Jednak dziecko w wieku przedszkolnym powinno być już nauczone samodzielnego korzystania z wc - jest to jeden z warunków przyjęcia dziecka do przedszkola. 

Przed pierwszymi zajęciami warto pokazać mu gdzie jest łazienka, jak spłukuje się wodę, gdzie myjemy i wycieramy ręce. Dziecko powinno też umieć umyć buzię i ręce, gdy czymś się ubrudzi.

Jeśli wiesz, że Twojemu dziecku mogą na początku zdarzyć się małe “wpadki”, przygotuj dodatkowy zestaw ubrań na przebranie.

Samodzielne ubieranie się

Inną ważną kwestią, która sprawi, że pobyt w przedszkolu nie będzie tak stresujący, jest umiejętność samodzielnego ubierania się. Dziecko, gdy będzie mu za zimno lub za gorąco, powinno potrafić samodzielnie się rozebrać z odzieży wierzchniej lub założyć sweter. Dzięki temu poprawi się jego komfort.

Wychowawcy zawsze pomogą, gdy zauważą, że maluch ma małe problemy z włożeniem ubrania, jednak dobrze, aby dziecko samodzielnie potrafiło zaspokoić tę potrzebę.

Jedzenie posiłków

W przedszkolu dzieci korzystają także ze stołówki. Wychowawcy nakładają pokarmy na talerz, jednak nie karmią dzieci. Ważne więc, aby maluch potrafił samodzielnie jeść, korzystać ze sztućców, a także wiedzieć, by poczekać, gdy pokarm jest zbyt gorący.

Sprzątanie 

Dziecko powinno być nauczone sprzątania po sobie i dbania o zabawki. W przedszkolu jest to szczególnie ważna umiejętność, ponieważ wychowawcy często wymagają uporządkowania zabawek po skończonej zabawie.

Leżakowanie

W przedszkolach bardzo często w planie dnia jest leżakowanie. Jeśli Twoje dziecko lubi ucinać sobie drzemkę, nie będzie z tym problemu. Ważne jednak, aby rodzice wytłumaczyli mu zasady, na jakich odbywa się drzemka w przedszkolu. 

Umiejętność wspólnej zabawy i dzielenia się z rówieśnikami

W przedszkolach nie ma nieograniczonej ilości zabawek, dlatego też dziecko powinno być nauczone dzielenia się z rówieśnikami. Umiejętność wspólnej zabawy z dziećmi sprawi, że odejdzie sporo stresu, a dzień w przedszkolu będzie tym, czym powinien być - świetną zabawą. 

Biorąc pod uwagę fakt, że pobyt w przedszkolu powinien być dla dziecka przyjemnością, nie powinniśmy wywierać na nim zbyt dużej presji. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie i to normalne, że nie wszystkie maluch opanują te umiejętności od razu. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną