Samotni rodzice krytykują Polski Ład? Ile stracą?

Katarzyna

Podatki

18.01.2022 18:44

Samotni rodzice krytykują Polski Ład? Ile stracą?

Polski Ład zmienił wiele rozliczeń i wyliczeń podatkowych. Zmiany dotknęły również rodziców samotnie wychowujących dzieci.

Zdjęcie Samotni rodzice krytykują nowy ład? Ile stracą? #1

Polski Ład 

Polski Ład wszedł w życie 1 stycznia 2022 roku, jednak już teraz mówi się, że jest to niedopracowany, nierzetelny oraz nieprecyzyjnie napisany dokument zmieniający wiele wyliczeń podatkowych. Coraz więcej prawników, księgowych czy innych osób związanych z obsługą księgową uważa, że tak wielkie zmiany są wprowadzane za szybko, a ich niedoprecyzowanie sprawia, że generują tylko kolejne błędy i złe wyliczenia, które później na szybko rząd koryguje rozporządzeniami.

Osoby samotnie wychowujące dziecko 

Nowy Ład zmienił nie tylko rozliczenia podatkowe w kwestii prowadzenia firmy, ale również w kwestii rozliczenia się osób, które samotnie wychowują dzieci. Jak do tej pory osoba, która samotnie wychowywała dziecko, mogła rozliczyć się wspólnie z dzieckiem, co powodowało, że ulga podatkowa mogła zostać zastosowana podwójne. Dzięki temu w rozliczeniu rocznym samotny rodzic zyskiwał dodatkową ulgę podatkową za dziecko, która wynosiła 525,12 zł. 

Zdjęcie Samotni rodzice krytykują nowy ład? Ile stracą? #2

Zmiany od 01.01.2022 

Wejście w życie Nowego Ładu spowodowało, że zmianie ulegnie rozliczanie się samotnie wychowującego rodzica. Zamiast podwójnej ulgi podatkowej samotny rodzic będzie mógł zastosować jednorazową ulgę w wysokości 1,5 tys. zł. Wielu rodziców, którzy samotnie wychowują dzieci, już twierdzi, że nie zrekompensuje im to strat. Według wyliczeń bardziej opłacalne staje się, pozostanie w związku małżeńskim bez dzieci, niż posiadanie dziecka i wychowywanie go samodzielne.

Straty a nie zyski według rodziców

Według minister Barbary Sochy rodzice samotnie wychowujący dzieci będą mogli zapłacić aż o 2,6 tys. złotych mniej podatku, jeśli zarabiają powyżej 30 tys. zł. Według jednej z czytelniczek „Dziennika Gazety Prawnej” nowa ulga wcale nie sprawi, że rodzice sami wychowujący swoje pociechy zyskają, a wręcz przeciwnie. Brak możliwości rozliczenia się z dzieckiem, będzie powodował straty kilku lub kilkudziesięciu tysięcy złotych. Czytelnika wyliczyła, że sama po zmianach, jakie wprowadza Polski Ład, straci około 20 tys. zł rocznie. Według Michała Mycka, dyrektora i członka Zarządu Centrum Analiz Ekonomicznych osoba, której dochód przekracza 9130 zł brutto miesięcznie, już zaczyna tracić po wprowadzeniu nowego rozliczenia.