Ulga na dziecko w Polskim Ładzie. Uważaj na ten haczyk!

Agnieszka

Podatki

17.01.2022 9:25

Ulga na dziecko w Polskim Ładzie. Uważaj na ten haczyk!

 Nowy system podatkowy wprowadził możliwość skorzystania z ulgi podatkowej na dziecko na nowych zasadach. Jest jednak pewien haczyk, który warto wziąć pod uwagę. Inaczej konieczne będzie zwrócenie podatku po rozliczeniu rocznym.

Zdjęcie Ulga na dziecko w Polskim Ładzie. Uważaj na ten haczyk! #1

Ulga na dziecko na nowych zasadach

W Polskim Ładzie występuje ulga na dziecko na nowych zasadach. Nowe przepisy podatkowe umożliwiają odliczenie podatku w przypadku posiadania dzieci, także pełnoletnich. Na pierwsze oraz drugie dziecko odliczyć można po 1112,04 zł. Przy trzecim dziecku jest to 2000,04 zł, a przy czwartym i kolejnych 2700 zł.

Są jednak pewne ograniczenia

W przypadku posiadania tylko jednego dziecka, dochód rodziców nie może przekraczać rocznie 112 tys. zł łącznie lub 56 tys. zł w przypadku jednego rodzica. Jeśli tak jest, ulga podatkowa nas nie obejmuje.

Jest haczyk w przypadku dzieci pełnoletnich

Ulgę podatkową można wykorzystać także w przypadku pełnoletniego dziecka, które się uczy lub studiuje, a które nie ukończyło jeszcze 25 roku życia.

Należy jednak wciąż pod uwagę fakt, że jeśli takie dziecko gdzieś dorabia, a jego roczny dochód przekracza 3089 zł, ulga nam się nie należy. Oznacza to, że po rozliczeniu rocznym (jeśli korzystaliśmy z ulgi na dziecko), będziemy musieli zwrócić część podatku urzędowi.

Eksperci radzą więc, że jeśli mamy dziecko pełnoletnie, które dorabia, lepiej poczekać z rozliczeniem ulgi na dziecko do zeznania rocznego.

W przeciwnym razie podatek niezapłacony w trakcie roku trzeba będzie zwrócić po jego zakończeniu – podkreśla w rozmowie z Innpoland.pl Agata Malicka, współwłaścicielka biura rachunkowego.

Ulga dla samotnych rodziców

Przypomnijmy też, że wprowadzono także ulgę dla samotnych rodziców. Sumuje się ona z dotychczasową ulgą na dzieci.

"Polski Ład wprowadza nową ulgę dla samotnych rodziców w wysokości 1500 zł. Nowa ulga sumuje się z dotychczasowa ulgą na dzieci - dla wszystkich rodziców, co oznacza że samotni od dochodów powyżej 30 tys. zł zapłacą podatek pomniejszony o ponad 2600 zł (1500+1100)" - napisała na Twitterze Barbara Socha, wiceminister rodziny.