Sklepy i stacje muszą informować, że rząd obniżył VAT. Tabliczki przy kasach

Agnieszka

Podatki

13.01.2022 10:54

Sklepy i stacje muszą informować, że rząd obniżył VAT. Tabliczki przy kasach

 We wtorek premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie kolejnej tarczy antyinflacyjnej. Zakłada ona między innymi obniżenie stawki VAT na żywność z 5% do zera, a także wcześniej już zapowiedzianą obniżkę VAT na paliwo do 8%. Okazuje się, że sklepy i stacje benzynowe będą musiały informować o tym swoich klientów. 

Zdjęcie Sklepy i stacje muszą informować, że rząd obniżył VAT. Tabliczki przy kasach #1

- Do zera obniżamy VAT na żywność. Koszt. tej zmiany przekroczy 6-7 mld zł - stwierdził szef rządu. Zwrócił się też do sprzedawców, by uwzględnili zmianę stawki w cenach produktów. - Dbajmy o to, by rzeczywiście do tego doszło, pilnujmy cen - powiedział Mateusz Morawiecki.

Sklepy i stacje będą musiały eksponować informację o obniżeniu podatku

Echa wypowiedzi Mateusza Morawieckiego na temat tego, jak mają zachowywać się klienci sklepów, a także ich właściciele nie milkną.

Niedawno informowaliśmy o tym, że premier zasugerował klientom, aby ci reagowali, gdy zauważą, że sklepikarze nie obniżyli cen o 5%.

- My mamy Inspekcję Handlową i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zapewniam, że wszystkie mechanizmy po stronie państwa zostaną uruchomione, ale liczę też na aktywność obywatelską i konkurencją - powiedział. 

Tabliczka z obniżką VAT przy kasie

Okazuje się też, jak donosi next.gazeta.pl, że w projekcie ustawy widnieje zapis o tym, że informacja o obniżeniu przez rząd podatku ma być w czytelny sposób eksponowana w sklepach i na stacjach benzynowych. Konkretnie przy kasie.

 "Do dnia 31 lipca 2022 r. sprzedawca dokonujący sprzedaży: towarów spożywczych zamieszcza przy kasie rejestrującej w lokalu przedsiębiorstwa, w którym dokonywana jest sprzedaż tych towarów, czytelną informację, że od dnia 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r. dla towarów spożywczych obowiązuje stawka podatku od towarów i usług obniżona do wysokości 0 proc." - czytamy w dokumencie. 

Podobna tabliczka z informacją ma znajdować się przy kasie na stacjach benzynowych. "Od 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r. sprzedaż paliw silnikowych jest objęta stawką podatku od towarów i usług obniżoną do wysokości 8 proc.”.

Co więcej, informacja o obniżeniu przez rząd podatku ma być też dołączona do każdej faktury lub innego dokumentu sprzedaży.