Rząd Mateusza Morawieckiego przyjął we wtorek projekt z nowymi rozwiązaniami. Tarcza Antyinflacyjna 2.0 ma na celu załagodzenie efektów postępującej inflacji. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział obniżenie stawki VAT na żywność z 5% na 0%. Stawka ta będzie obowiązywała od lutego do lipca.
Obniżenie VAT-u na żywność
Produkty, które są objęte stawką podatku w wysokości 5%, znajdują się w załączniku nr 10 do ustawy o VAT. Szczegółowy wykaz produktów znajdziecie TUTAJ.
Należą do nich m.in. owoce, warzywa, mąka, mięsa, ryby, jogurty, woda, orzechy, zboża.
„Te produkty żywnościowe, które są na stawce 5%, wszystkie bez wyjątku, będą podlegały stawce zero procent. To oznacza, że wszyscy, którzy handlują tymi produktami, powinni uwzględnić to w cenie i ceny powinny być niższe na wszystkie te artykuły - powiedział. Zaznaczył, że do sprawdzenia, czy ceny zostały obniżone uprawnione są m.in. inspekcja handlowa oraz UOKiK” – zapowiedział Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.
Stawka dotyczyć też będzie napojów bezalkoholowych (w tym słodzonych). Przypomnijmy, że od stycznia 2021 na produkty takie nałożono tzw. podatek cukrowy. W wyniku tego ceny tych napojów stały się wyższe o ¼.
Premier Mateusz Morawiecki szacuje, że dzięki obniżce VAT-u na produkty żywnościowe zaoszczędzimy około 45 złotych miesięcznie.
Co jeszcze zawiera Tarcza Antyinflacyjna?
Przypomnijmy, że w ramach Tarczy Antyinflacyjnej została obniżona akcyza na paliwo, dzięki czemu za litr benzyny i ropy zapłacimy o około 60-70 groszy mniej. Na litrze gazu LPG mamy zaoszczędzić około 40 groszy. VAT na paliwa został obniżony z 23% na 8%.
„Wpływ, który szacujemy na cenę litra paliwa, ropy, oleju napędowego, to ok. 60 groszy, nawet do 70 groszy” – zapowiada premier.
Tarcza Antyinflacyjna obniża także VAT na nawozy do z 8% na 0%.
Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła także projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych (chodzi o przedsiębiorców, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe).
Zgodnie z tzw. tarczą antyinflacyjną 2.0 obniżony zostanie VAT na gaz do 0% (od 1 stycznia zmiana z 23% do 8%, a od 1 lutego z 8% do 0%).
Tarcza Antyinflacyjna 2.0 zakłada, że VAT od ciepła i prądu ma zostać obniżony do 5%.
„Znosimy całkowicie podatek na gaz. Obniżamy na kolejne 4 miesiące VAT na prąd do 5% i VAT na ciepło do 5%” - podsumował premier. Mateusz Morawiecki dodał, że wszystkie obniżki stawek VAT mogą kosztować polski budżet między 15 a 20 mld złotych.
Przypomnijmy, że inflacja w grudniu sięgnęła 8,6% i możliwe, że będzie rosła nadal.